Podczas 28. ogólnopolskiego finału Odysei Umysłu w Gdyni uczniowie z „Elektryczniaka” zdobyli pierwsze i drugie miejsce w trzeciej kategorii wiekowej. Opolanie, którzy stworzyli skomplikowane konstrukcje będą reprezentować Polskę na majowym 40. finale konkursu na amerykańskim Michigan State University. Z kolei drużyna PSP nr 33 w Opolu przeszła do finału europejskiego w Petersburgu. Teraz potrzebne są tylko pieniądze na ich wyjazd.
Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs dla młodzieży, którego celem jest prezentacja twórczych rozwiązań zadanych problemów na wiele unikatowych sposobów.
W tym roku uczestnicy każdej z pięciu kategoriach wiekowych do wyboru mieli opracowanie jednego z czterech postawionych problemów. Do ogólnopolskiego finału w Gdyni zakwalifikowały się 234 kilkuosobowe zespoły.Wśród nich byli po raz kolejny opolanie.
Tytuł mistrzów Polski i drugie miejsce zajęły dwie drużyny z Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu.
– Zajęliśmy się problemem czwartym budując 15-gramową strukturę o wysokości 20 cm z drewna balsa, które słynie z niezwykłej wytrzymałości. Zadanie polegało na utrzymaniu przez konstrukcję jak największej wagi – mówi Matylda Machała z mistrzowskiej drużyny.
Ich konstrukcja utrzymała 325 kilogramów!
– Klucze do samochodu ważą 30 gramów, a nasza balsa to połowa z tego i udźwignęła aż 325 kg!
Nad problemami młodzież pracowała od października. Jak tworzyli swoją pracę?
– Potrzebna była wyobraźnia, znajomość materiału, rozkładu sił fizycznych, była też masa obliczeń, prób i błędów – mówią zgodnie.
Fot. Anna Konopka
Podczas finału każda drużyna prezentowała rozwiązanie swojego problemu w formie pokazu, który trwa do ośmiu minut.
– Nasz przedstawiał m.in. wystrzelenie naszej struktury z wyrzutni, którą też stworzyliśmy. Później balasa musiała spełniać wymagania, m.in. udźwignąć ciężar. Na ten spektakl składały się też wplecione gry i zabawy. Jury ocenia cały performance – dodaje Aleksander Sak z drużyny.
– Pomysłów przez te kilka miesięcy było wiele, przekroje były trójkątne, okrągłe, ale stanęło na czworokątnym. Ja mogłam tylko kontrolować aby pracowali ciężko i wytrwale. Jestem z nich bardzo dumna – podkreśla Renata Kisza, trener Odysei Umysłu, nauczycielka informatyki z ZSE, która przyglądała się pracy uczniów.
Mistrzowie Polski w składzie: Matylda Machała, Patryk Chwalczyk, Tomasz Paczkowski, Magdalena Olbert, Aleksander Sak, Marcelina Szafarczyk i Natalia Malinowska.
Prestiżowa nagroda RanatraFusca za „wybitną kreatywność”
Na tym nie koniec sukcesów. Laureaci drugiej lokaty w tej samej kategorii skonstruowali hydrauliczne ramię robota oraz prawdziwy hologram, który zachwycił jurorów na tyle, że przyznali im również prestiżową nagrodę RanatraFusca za „wybitną kreatywność”.
Fot. Anna Konopka
Jury argumentowało wybór również za to, że drużyna „nie bała się podjąć twórczego ryzyka, a także za wykonanie innowacyjnego urządzenia, o niezwykle skomplikowanym sposobie działania, wykonującego różne zadania, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz”.
– Problem drugi, który wybraliśmy polegał na stworzeniu mechanicznego stworzenia, które będzie się zachowywało jak istota żywa oraz będzie miało jej cechy. To stworzenie musiało uciekać przez naszym poszukiwaczem, którego umieścimy w przedstawieniu – opowiada Krzysztof Tarasiuk z drużyny.
Co więcej, stworzenie musiało trzykrotnie uniknąć złapania, wtapiając się w otoczenie, a po raz czwarty ostatni ukaże swoje prawdziwe oblicze…
– Ramię robota wykonaliśmy z pleksy, strzykawek jako tłoków połączonych wężykami. Całością zarządzała stacja sterująca napędzana silniczkami, które napędzały zaprogramowane przez mikrokomputer – wyjaśnia Krzysztof.
– Warto podkreślić, że nagroda Fusca jest najważniejsza na całym konkursie i zdobyły ją tylko trzy drużyny z całej Polski. Nasi uczniowie w takim składzie pojechali na Odyseję po raz pierwszy, to wyróżnienie to przeogromne osiągnięcie – mówi Tomasz Śniegur, trener grupy i nauczyciel ZSE.
– Robot jest niezwykle skomplikowany. To co chłopcy stworzyli to czysta magia – cieszy się trener.
Drużyna w składzie: Adam Antoszczyszyn, Krzysztof Tarasiuk, Wojciech Nowak, Jakub Nakonieczny, Mikołaj Karaś, Paweł Przybyła i Fabian Niesłony.
Uczniowie są z pierwszej klasy i kształcą się na profilu mechatronicznym, jedna na profilu informatycznym.
Każda z drużyn na materiały do wykonania projektu miała do dyspozycji 500 zł. Faktury i rachunki za materiały należało przedstawić organizatorom konkursu.
Młodzież przez ostatnie miesiące spotykała się po lekcjach w szkole, w swoich domach, garażu, a nawet na… strychu.
– Wszystko trzeba było samodzielnie wymyślić i opracować. Spotykaliśmy się kiedy, komu pasowało i kiedy tylko pojawiały się nowe koncepcje. To była wielka przygoda i wspaniale byłoby dotrzeć na finał do Stanów – kończy Krzysztof Tarasiuk.
Drużyna z podstawówki stworzyła OmeroMobil
Dodajmy, że z Odysei Umysłów laury przywiozła jeszcze ekipa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Opolu, która przeszła do kwietniowego finału europejskiego w Petersburgu.
Drużyna w składzie: Marek Gierczak, Braian Skrzypiec, Dominik Kobienia, Julia Solska, Marta Surmacz, Maja Turek, Michał Bekieszczuk, zajęła się przygotowaniem problemu pierwszego przygotowując OmeroMobil.
To pojazd sterowany przez przynajmniej jednego jadącego na nim członka drużyny – wehikuł, który pozwoli ekipie Omera i Pomocnika zaradzić trzem problemom, wybranym z przedstawionej uczestnikom zadania listy.
Druga drużyna z PSP nr 33 startowała w problemie czwartym zajmując piąte miejsce w Polsce.
Skład grupy: Karolina Gambusz, Hanna Kotula, Wiktoria Engel, Karolina Mrohs, Luiza Gregulec, Jakub Kochel, Paweł Miś.
Fot. arch. PSP nr 33
Wyślijmy młodych Odyseuszy za ocean!
Udział opolan w 40. finałach światowych Odysei Umysłu to jednak ogromny wydatek. Koszt pobytu, transportu oraz ubezpieczenia jednego członka drużyny to ok. 6000-6500 złotych.
Kwota ta pomnożona przez ilość członków drużyn w przypadku Elektryczniaka (16 osób) daje ok. 100 000 złotych, natomiast PSP nr 33 – ok. 30 tys. zł.
Szkoła zachęca do wspierania akcji zbiórki pieniędzy, które musi zgromadzić do 30 kwietnia w celu rejestracji drużyny.
Fundusze na wyjazd zbierane są na koncie: Rada Rodziców przy Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu Bank Millenium: 15 1160 2202 0000 0002 3370 5156 z dopiskiem „ODYSEJA UMYSŁU”.
Kontakt z trenerami: Renata Kisza: 501 088 212, Tomasz Śniegur – 608 081 634.
Fundusze na wyjazd drużyny PSP 33 zbierane są na koncie: Rada Rodziców przy PSP 33 w Opolu 72 1090 2242 0000 0005 7806 9564 z dopiskiem ODYSEJA UMYSŁU
Kontakt z dyrektorem PSP 33 w Opolu – Maryla Strzała 77 4745172
Kontakt z trenerem zwycięskiej drużyny PSP 33 – Izabela Maćków 790 516 801
Fot. mat. ZSE Opole
ZOBACZ WIDEO:
II miejsce i nagroda Ranatra Fusca – ZSE Opole – pokaz działania robota: