Księżyc będzie znacznie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj, a dodatkowo przyjmie czerwone zabarwienie. Tak rzadkie zjawisko będzie można zaobserwować już 21 stycznia.

Superksiężyc to zjawisko, które ukazuje się w momencie, kiedy trwa pełnia przy jednoczesnym perygeum, czyli punkcie orbity będącym najbliżej Ziemi. Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej. Ułożenie te występuje średnio raz w roku.

W Europie częściowe zaćmienie będzie można podziwiać, jeśli oczywiście pogoda będzie sprzyjać, od godziny 4.33, zaś pełne zaćmienie od 6.12 do 6.45. Zjawiska jednak nie zobaczą mieszkańcy regionów wschodnich oraz Azji i Australii.

Krwawy Superksiężyc – dlaczego krwawy?

Wtedy kiedy na Księżyc nasuwa się cień Ziemi, promienie słoneczne ulegają załamaniu w ziemskiej atmosferze. Padają one pod małym kątem co do powierzchni Ziemi, przechodząc przez grubszą warstwę powietrza nić w ciągu dnia. Świetlne fale o mniejszej długości (kolor niebieski i fioletowy) są rozproszone i nie docierają do naszych oczu. Widoczne zaś pozostają dla nas fale o najdłuższej długości – czerwone. Rozpraszane są w atmosferze, co daje powietrzu i chmurom czerwonopomarańczową barwę.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie