W sali wiejskiej w Kup odbył się koncert „Na świąteczną nutę”. W niedzielę (19 stycznia) na scenie wystąpiło pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Ślusarczyk aż pięć zespołów oraz soliści.
– Mogliśmy zobaczyć występy takich zespołów jak: Dzwoneczki, Frelki i Synki, Cztery Żywioły, Wizja, Kupskie Echo oraz solistów – relacjonuje Agnieszka Ślusarczyk, dyrygent i manager kultury. – Nasza wierna publiczność była z nami. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 100 osób – dodała.
Przygotowania do koncertu zaczęły się już w październiku, kiedy to zespoły oraz soliści rozpoczęli ćwiczenia nad świątecznym repertuarem.
– Ostatnie dni i godziny przed koncertem to intensywna praca pań z Zespołu „Kupskie Echo”. W tym: przygotowanie dekoracji, stołów, ciasta. Warto zauważyć, że koncertem „Na świąteczną nutę” zespół wokalny „Kupskie Echo” rozpoczął świętowanie swojego jubileuszu 25-lecia, który przypada w bieżącym roku. Zespół ma na swym koncie wiele nagród w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Koncertuje w kraju i za granicą – mówi pani Agnieszka.
Zespół Wokalny Kupskie Echo prowadzony jest przez panią Agnieszkę od 2007 roku i jest to zespół, z którym najdłużej pracuje. Na ich bazie powstały zespoły dziecięce i młodzieżowe. Dzieci początkowo śpiewały z dorosłymi, ale zapragnęły wykonywać swój młodzieżowy repertuar. Stąd pojawił się pomysł utworzenia samodzielnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych.
– Od kilku lat mam pod opieką Studio Piosenki w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Wywodzi się z niego wielu świetnych wokalistów, którzy realizują się także w zespołach i osiągają liczne sukcesy. Najbardziej utytułowane zespoły dziecięce i młodzieżowe to Cztery Żywioły, Frelki i Synki oraz solistka Anna Koschny. Zespół Wokalny Wizja natomiast uczestniczył m.in. w Międzykulturowym Festiwalu w Meinz – podkreśla. – W GOK Dobrzeń Wielki dla najmłodszych uczestników odbywają się zajęcia z rytmiki – Zespół Dzwoneczki – mówi.
Jak podkreśla pani Agnieszka bliski jest jej model zarządzania turkusowej organizacji stworzony przez Frederica Laloux. Idea tej organizacji oparta jest na wzajemnym zaufaniu i współtworzeniu.
– Zgodnie z zasadami turkusowej organizacji decyzję podejmują znający się na rzeczy, a pozostali mają do nich zaufanie, dlatego jeżeli chodzi o warstwę artystyczną dyrygent podejmuje ostateczną decyzję. W zespołach amatorskich ludzie powinni znajdować radość tworzenia i współtworzenia, cieszyć się tym co robią, rozwijać zdolności i pasje. Tak się dzieje w naszych zespołach – kontynuuje.