Światowy Dzień Mleka 2019. Przy tej okazji Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przypomina, że  funkcjonuje u nas Bank Mleka Kobiecego. Przez trzy lata ponad 90 pań przekazało 800 litrów drogocennego płynu. Skorzystało z niego 180 dzieci. 

– Do naszego banku mleko oddają panie, które są w trakcie laktacji. Karmione są nim dzieci mam, które z przyczyn medycznych bądź losowych nie mogą zapewnić własnego pokarmu swoim maluchom – przypomina Iwona Nawrot – Szczepanik, rzecznik prasowy Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Przy okazji Światowego Dnia Mleka, który przypada na 4 lipca, opolska porodówka przypominała również, że z zasobów banku mleka korzystają najczęściej wcześniaki przebywające na porodówce przy Reymonta czy też w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy Witosa.

Światowy Dzień Mleka. Ile kobieta może go przekazać?

Jak dotąd, rekordzistka oddała 100 litrów mleka.

– Ale bywa różnie. Są też panie, które oddają kilka buteleczek – mówi pani rzecznik.

Pani Małgorzata, Honorowa Dawczyni Mleka, przekazywała swój pokarm przez tydzień.
W szpitalu przebywała z synkiem Oliwierem, który urodził się w 32. tygodniu i 4. dniu ciąży.

– Zdecydowałam się na podzielenie swoim mlekiem, ponieważ chciałam pomóc dzieciom, które są karmione jego sztuczną odmianą. Chciałam, aby mogły korzystać z wartości i dobrodziejstw mleka kobiecego – podkreśla.

– Uważam, że to jest ważne i potrzebne, a dla kobiety w trakcie laktacji niemalże nieodczuwalne. Do napełnienia jednej butelki 130 ml z jednej piersi wystarczy 15 minut – zdradza.

Światowy Dzień Mleka. Opolanki przez trzy lata przekazały 800 litrów mleka

Na zdjęciu Hania z mamą Jagodą.

Z działalności Banku Mleka Kobiecego cieszy się dyrektor opolskiej porodówki.

– Kilkaset litrów mleka przekazanego przez panie dla innych, nie swoich dzieci to bardzo dobry wynik. Świadczy o ich świadomości oraz zrozumieniu idei Banków Mleka Kobiecego, umożliwiających karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy – mówi Edward Puchała.

– Trzy lata temu byliśmy zaledwie jedną z kilku placówek posiadających Bank Mleka Kobiecego, obecnie w skali całego kraju jest ich kilkanaście. Nie są jeszcze standardem we wszystkich szpitalach położniczych, jednak ich sukcesywnie zwiększająca się ilość jest zdecydowanie pozytywnym kierunkiem, umożliwiającym coraz większej grupie dzieci dostęp naturalnego pokarmu.

Światowy Dzień Mleka. Opolanki przez trzy lata przekazały 800 litrów mlekaFot. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu (2)

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.