Sercem sobotnich (23 marca) wydarzeń będzie siedziba spółki Wodociągi i Kanalizacja przy ul. Oleskiej 64. W programie zwiedzanie laboratorium, wieży ciśnień, pokazy sprzętu i masa atrakcji w hali maszyn. Na wydarzenia, których motywem przewodnim będzie woda zapraszają też m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Galeria Sztuki Współczesnej, Wodna Nuta i opolskie zoo.

W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Wody w Opolu jest powszechny dostęp każdego człowieka do wody bez względu na miejsce zamieszkania, pochodzenie czy płeć.

– Chcemy edukować i pokazywać jak ważna jest woda w naszym życiu. Zasoby wody pitnej w Polsce są najmniejsze w Europie. Badania są na tyle pocieszające, że w ciągu ostatniego 10-lecia zużycie to zmalało trzykrotnie. Zwracamy na ten problem uwagę przez liczne działania edukacyjne – mówi Ireneusz Jaki, prezes spółki WiK.

W sobotę bawimy się i uczymy

W dniu obchodów w siedzibie spółki wiele będzie się działo już od godz. 10.30. W programie m.in. zwiedzanie laboratorium, wieży ciśnień, pokazy sprzętu, a w hali maszyn zajęcia edukacyjne, wodne warsztaty z robotyki, warsztaty gry na bębnach afrykańskich, a na finał o godz. 19.30 mapping na wieży ciśnień. Na terenie imprezy spotkamy też food trucki.

Bogaty program przygotowały też instytucje partnerskie.

– Zapoznamy dzieci z książką „Woda to skarb”. Rozpoczniemy od czytania tej książki, ale będzie też quiz i zabawa – mówi Elżbieta Kampa dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

W Galerii Sztuki Współczesnej odbędą się warsztaty rodzinne „Rejs” podczas, których będą konstruowane statki i okręty z naturalnych materiałów.

– Wykorzystamy rozmaite ekologiczne materiały tak by zbudować całą flotyllę statków – zapowiada Anna Potocka, dyrektor GSW.

Natomiast w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora będzie można obejrzeć m.in. spektakl „Kolorowi ludzie” i wziąć udział w tworzeniu lalek, które trafią na cel charytatywny.

– Ta sztuka dotyka idei stworzenia świata, a wiemy przecież, że bez wody on by nie istniał – mówi Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA.

– Spektakl będzie inspiracją dla widzów do stworzenia swoich własnych „kolorowych ludzi”, a dokładnie takie przytulanki, które wyślemy do Kamerunu dzięki organizacji „Młodzi dla Kamerunu” z Raciborza, która prowadzi wspaniałą misję pomocy cierpiącym w Kamerunie.

Organizatorzy zapraszają też na szereg innych atrakcji. Wśród nich będzie rejs statkiem w rejonie przystani nad Odrą, rodzinne gry i zabawy na Wodnej Nucie czy zwiedzanie jazu i galerii podziemnych PGW Wody Polskie. Z okazji Dnia Wody każdy może też zwiedzić oczyszczalnię ścieków przy ul. Wrocławskiej czy stację uzdatniania wody w Zawadzie.

Na bezpłatne wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują na nie zapisy. Bilety obowiązują jedynie na pływalnię Wodna Nuta i na spektakl „Kolorowi Ludzie”.

Fot. Anna Konopka

Światowy Dzień Wody w Opolu. Sprawdź, gdzie się bawić w sobotę! [WIDEO]

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.