Szkoła w Chrościcach – ,,Szkołą Otwartych Drzwi”. To było moje motto, gdy przystępowałam do konkursu na dyrektora PSP w Chróścicach. Dziś mija pół mojej kadencji. Jestem bardzo zadowolona z pracy – mówi Renata Dąbrowska, dyrektorka PSP w Chróścicach.
Początki to wielka niewiadomy, gdyż Renata Dąbrowska była dyrektorem z zewnątrz. O tym jak wyobrażała sobie pracę, co zmieniło się w szkole, jakie trudności napotkała w czasie swojej pracy, ale też o inicjatywach podejmowanych przez nauczycieli rozmawiamy z przedstawicielkami grona pedagogicznego (prowadzącymi zajęcia stacjonarne) i samą panią dyrektor.
Grono pedagogiczne, pracownicy szkoły potrafią ze sobą i ze mną współpracować. Rada Rodziców, przy współpracy nauczycieli podejmuje różne inicjatywy na rzecz ucznia. Realizujemy ciekawe projekty edukacyjne, ale przede wszystkim liczą się dla nas – potrzeby dzieci, nie tylko te edukacyjne. Chętnie w naszej szkole gościmy każdego, komu bliski jest rozwój i bezpieczeństwo dzieci. Jako placówka czujemy się częścią integralną miejscowości, gminy, województwa, kraju, Europy, Świata – mówi Renata Dąbrowska.
Od września 2018 w placówce wykonano następujące inwestycje:
- zamontowano przed szkołą sygnalizację świetlną (przy współpracy Wójta Gminy Dobrzeń Wielki),
- wyremontowano i pomalowano sale gimnastyczną,
- wyremontowano szatnie przy sali gimnastycznej i wymieniono drzwi,
- wymieniono w bocznym korytarzu wykładzinę dywanową-lenteks,
- naprawiono plac zabaw, wokół placu zabaw wymieniono ławeczki
- zamontowano na terenie szkoły nowe metalowe ławeczki,
- utworzono i wyposażono gabinet pielęgniarki,
- powstała nowa jadalnia, pełniąca równocześnie funkcję szkolnej świetlicy,
- utworzono i wyposażono kuchnię, przy jadalni,
- zamontowano dodatkowe dzwonki na korytarzu,
- wykonano portret z wizerunkiem Marii Konopnickiej – patronki szkoły,
- zakupiono kolorowe kanapy na korytarz,
- wymieniono kaloryfery i położono nową wykładzinę dywanową w szkolnej bibliotece,
- zamontowano bramę wjazdową na teren szkoły od strony Domu Nauczyciela,
- powstał nowy pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz archiwum.
Na bieżąco dbano o ład i porządek wokół szkoły, aby szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla ucznia, nauczyciela, rodzica.
Nic na siłę, każdy pomysł jest konsultowany z załogą, rodzicami i uczniami
Dziś jestem dyrektorem, ale to może być moja jedyna kadencja – przede wszystkim jestem nauczycielem i doskonale rozumiem jak ważna jest współpraca grona pedagogicznego z dyrekcją, rodzicami i odwrotnie. Myślę, że kluczem do sukcesu i udanych relacji jest właśnie rozmowa i konsultowanie pomysłów – mówi Renata Dąbrowska.
Szkoła wypłynęła na szerokie wody, jak mówi Dyrektorka jej celem jest organizacja minimum jednego dużego wydarzenia w ciągu roku. Plan się powiódł, gdyż w 2019 roku szkołę odwiedził Bogdan Wołkowski, mistrz świata w trikach bilardowych. Więcej: Chróścice. Bilard jest sportem dla wszystkich [GALERIA]
Odpowiednie zaangażowanie nauczycieli pozwala na organizację tak dużych przedsięwzięć jak np. wyjazd na „zieloną szkołę” do Międzybrodzia Żywieckiego, w którym wzięło udział aż stu chróścickich uczniów (w tym klas pierwszych szkoły podstawowej).
Przy współpracy z nauczycielami i rodzicami zorganizowano wiele ciekawych wycieczek i imprez o zasięgu lokalnym: ,,Dobrzeński Talent” (2020); Sacrum w poezji z udziałem opolskiej poetki Adriany Jarosz; Przegląd artystyczny, podczas którego uczniowie promują swój talent czy wyjazd całej szkoły na Mikołajki do Opola. W czasie nauki online nagrano ,,Szkolne Jasełka” – wymienia Renata Dąbrowska.
Skoro już mowa o nauce online, obecnie zarządzanie szkołą jest zupełnie inne niż dwa lata temu. Sytuacja epidemiologiczna wyznaczyła nowe sposoby organizowania pracy w szkole.
Dbam o bezpieczeństwo dzieci, pracowników szkoły i rodziców. W mojej placówce, co uważam za sukces wszyscy uczniowie maja dostęp do Internetu, posiadają komputer lub tablet. Szkoła w każdej chwili udostępnia, jeśli jest taka potrzeba sprzęt. Nauczyciele w kl. 4-8-prowadzą każdą lekcję online, ewentualne problemy techniczne na bieżąco są rozwiązywane. Wszyscy uczniowie objęci są pomocą psychologiczno- pedagogiczną – informuje Renata Dąbrowska.
Nie tylko dyrekcja wychodzi z inicjatywą, nauczyciele wprowadzają innowacje pedagogiczne, organizują konkursy, pokazy i spotkania
Myślę, że warto skupić się nie tyle na rzeczach, które wypełnia dyrekcja w ramach swojej pracy, ale na tych wszystkich inicjatywach wykraczających poza jej obowiązki. Wystarczy spojrzeć na naszą stronę internetową, wiele z tamtejszych wpisów wykracza poza obowiązki dyrektora, co widać doskonale przeglądając witryny innych placówek. To właśnie działania mające na celu wyróżnienie szkoły, bycie dobrym menadżerem jest zadaniem dyrektora – mówi Małgorzata Samson, pedagog szkolny.
Strona internetowa to nie wszystko, szkoła z Chróścic jest również bardzo aktywna w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. To pozwala stale monitorować, które wydarzenia wśród rodziców i mieszkańców są najbardziej popularne, a takich nie brakuje.
Osobiście jestem ogromnie dumna z moich uczennic, które otrzymały wyróżnienia i były laureatkami konkursów plastycznych nie tylko na szczeblu gminnym, ale również ogólnopolskim. To ogromny sukces, że mimo panującej pandemii nasze dzieci biorą udział w konkursach, pokazują swój talent – mówi Dorota Lewandowska-Jaroń, nauczycielka plastyki.
Plastyka to nie wszystko, Dorota Lewandowska – Jaroń prowadzi w szkole innowację dydaktyczną pn. „Programowanie i kodowanie w edukacji wczesnoszkolnej”. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach, chcą uczyć się nowych rzeczy i osiągają sukcesy w coraz to nowych dziedzinach – to, jak zgodnie podkreśla kadra, niewątpliwy sukces szkoły.
Uczniowie z Chróścic są niezwykle muzykalni, a to radość nie tylko nauczycieli czy rodziców, ale również mieszkańców
Piosenka napisana przez nauczycielkę Dorotę Trojan w wykonaniu uczniów z PSP w Chróścicach
Wszystkie organizowane wydarzenia jak np. koncerty adwentowe, wigilia dla samotnych, kolędowanie z Panią Sołtys, Dzień Seniora, wizyty w hospicjum w Starych Siołkowicach to okazja dla uczniów, aby pokazać swoje muzyczne umiejętności i umilić mieszkańcom czas. Oczywiście, podczas koncertu nie może zabraknąć muzyki na żywo – i tu pojawia się kolejna innowacja pedagogiczna czyli „flażolety” (mały, prosty flet), na których grają uczniowie.
Od lat bierzemy udział w konkursie w Naroku, od 20 lat sami również organizujemy Szkolny Przegląd Artystyczny, gdzie dzieci mogą zaprezentować śpiew, taniec, grę na instrumencie, akrobatykę lub inne swoje pasje. Gdy tylko tylko zauważam, że jest nowy nurt, który interesuje dzieci, staram się w miarę naszych możliwość organizować zajęcia i pomagać uczniom rozwijać ich zainteresowania – mówi Dorota Trojan, wychowawca klasy trzeciej, nauczycielka muzyki.
Atmosfera w szkole sprzyja innowacjom i nowym pomysłom – mówi zgodnie kadra, a to przyciąga do szkoły nowych uczniów
Zawsze staraliśmy się mieć dobry kontakt z naszymi przedszkolakami, dla których organizowaliśmy koncerty czy zapraszaliśmy ich do naszej szkoły, żeby mogły lepiej poznać nauczycieli i swoich przyszłych, starszych kolegów. „Poczytaj mi przyjacielu” to z kolei projekt, w którym nasi uczniowie czytają książki przedszkolakom, w tym roku nie odwiedzamy ich jednak osobiście, a przedstawiamy nagrania czytających uczniów. Stworzyliśmy również specjalny film, który przybliża przedszkolakom szkolną codzienność – dodaje Dorota Trojan, odpowiedzialna również za tegoroczną rekrutację.
Zaczytana szkoła – czyli jak zachęcać uczniów do czytania i nie tylko
Nasi uczniowie z klas I – III otrzymali nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”, dzieci realizowały różne projekty związane z czterema żywiołami, wykonywały doświadczenia np. z użyciem śniegu. Jestem dumna, że ten zapał nie ograniczał się tylko do szkoły, a nasi uczniowie z pasją powtarzali doświadczenia w swoich domach. Nasza szkoła spośród ponad 2 tysięcy szkół znalazła się wśród 15, które otrzymały Grand Prix, nagroda zostanie przekazana na renowację terenu zielonego wokół szkoły – mówi Justyna Kasprzyk-Ressel, prowadząca bibliotekę.
Od 3 marca rusza projekt „Zaczytana szkoła”, znajdziemy tam wiele inicjatyw i konkursów dla dzieci – w tym konkurs ze znajomości lektur bądź stworzenia własnego zakończenia wybranej powieści. Uczniowie z Chróścic, już od lat bardzo chętnie biorą udział w różnych konkursach i czekają z niecierpliwością na kolejne edycje. Pandemia nie przeszkadza, uczniowie pozostający w domach mogą nagrać filmik lub odpowiadać na pytania online i zgłosić się do poszczególnych konkursów.
Biblioteka jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez uczniów, przychodzą tu usiąść, poczytać, spotkać się z przyjacielem. Zawsze podkreślam, że jest to miejsce dla każdego. Najbardziej jednak cieszy mnie fakt, iż uczniowie zwracając jedną książkę od razu wypożycza następną – dodaje Justyna Kasprzyk-Ressel.
W przyszłości w bibliotece powstanie stanowisko komputerowe, które pozwoli pokazać uczniom w jaki sposób wyszukiwać informacje w Internecie, z jakich źródeł wiedzy korzystać itp.
Podziękowania
Dziękuje Wójtowi Gminy Dobrzeń Wielki za wszelkie wsparcie i pomoc w realizacji moich pomysłów, wynikających z potrzeb placówki. Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły, w szczególności Pani Małgorzacie Kukurowskiej – pełniącej funkcje mojego społecznego zastępcy, przedstawicielom samorządu terytorialnego, rodzicom i uczniom za wszelka życzliwość i wsparcie – podsumowuje Renata Dąbrowska.
Życzymy wielu nowych inicjatyw i samych sukcesów w dalszej pracy.
Jeden komentarz
” Jestem bardzo zadowolona z pracy”, gdyby się spytać uczniów klas starszych to wątpię, aby się z tym cytatem zgodzili. Pozdrawiam z rodzinką