Targi edukacyjne Edu Opole to największa tego typu impreza w województwie opolskim. We wtorek i środę (5-6 marca) Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu odwiedzają tłumy uczniów, studentów oraz pracowników instytucji edukacyjnych i oświatowych. Impreza trwa od godz. 9.00 do 14.00, wstęp jest wolny.
– W tym roku kończę ósmą klasę, więc przede mną wybór szkoły średniej. Myślę, że wybiorę jakieś liceum. Podoba mi się luźna atmosfera, można obejrzeć tu ofertę niemal wszystkich szkół z regionu – zauważa Liwia Sroka z PSP 11 w Opolu.
W podobnym tonie wypowiadały się uczennice PSP nr 10, które spotkaliśmy pomiędzy stoiskami wystawców.
– Do wyboru szkoły średniej mam jeszcze ponad rok, ale warto już się zastanawiać. Chciałabym uczyć się przede wszystkim języków i pasowałaby mi klasa dwujęzyczna. Myślę, że dlatego wybiorę jedno z liceów w Opolu – zdradziła nam Emilia Mandela z klasy siódmej.
– Podoba mi się, że przy stoiskach można wziąć udział w warsztatach, porozmawiać z innymi uczniami lub się porozmawiać z nauczycielami.
Doskonałą szansę na promowanie swojej oferty na targach edukacyjnych widzą również szkoły, uczelnie wyższe z regionu, ale nie tylko, a także liczne instytucje. Na targach prezentują profile swoich klas, kuszą ciekawymi warsztatami, pokazami, rozdają foldery promocyjne i odpowiadają na pytania swoich potencjalnych uczniów i studentów.
– Działa u nas m.in. pracownia sztukatorska na [profilu technik renowacji. Uczniowie innych klas mogą tam swoje prace wykonywać. Uczymy różnych technik renowatorskich, rysunkowych, projektowych – informował Łukasz Kociołek, nauczyciel historii sztuki, zajęć sztukatorskich z Zespołu Szkół Budowlanych im. J. Pawła II w Opolu.
– W naszym województwie nie ma szkoły o podobnym profilu. Szczycimy się rozbudowanym programem praktyk.
– Prezentujemy uczniom stanowisko dydaktyczne, na którym pracują uczniowie na kierunku technik mechatronik i automatyk. To sterownik programowalny z panelem operatorskim plus nadajniki sygnałów. Urządzenie to służy do programowania – wyjaśniał
– Moim zdaniem w wyborze szkoły wciąż decydujący głos mają rodzice i sugerują się sytuacją na rynku pracy. Młodzież poszukuje, szczególnie absolwenci podstawówek i gimnazjum. Oni często nie są jeszcze zdecydowani. Wydaje mi się, że na takich targach bardziej cenią sobie rozmowy ze starszymi kolegami, którzy przedstawiają im perspektywy i to jak szkoła funkcjonuje – dodaje Agnieszka Świsulska, nauczyciel i doradca zawodowy w Zespole Szkół Elektrycznych w Opole.
Organizatorzy szacują, że w szóstych, dwudniowych targach Edu Opole, udział weźmie rekordowa ilość, ok. 5-6 tysięcy osób.
– Zainteresowanie jest ogromne. Przygotowaliśmy ofertę przede wszystkim dla uczniów kończących szkołę podstawową, gimnazjum i ponadpodstawową. Wśród 60 wystawców są szkoły średnie, zawodowe i branżowe – mówiła Magdalena Kajzer, specjalista ds. wynajmu i marketingu w CWK w Opolu.
CWK zaprosiło też 10 przedstawicieli uczelni wyższych.
– To uczelnie z Opola, nasze lokalne z województwa, ale gościmy też m.in. Politechnikę Śląską, Politechnikę Wrocławską, Wojskową Akademię Techniczną z Warszawy. Chcemy młodzieży pomóc wybrać dobrą szkołę. Wystawcy z kolei pokazują to, w czym są najlepsi. Walka o uczniów i studentów jest naprawdę spora. Stąd takie zainteresowanie i odwiedzających, i wystawców.
Z kolei na scenie głównej trwają występy uczniów, pokazy judo, baletu i tańca. Dziś na targach edukacyjnych
Wśród wydarzeń towarzyszących dziś było spotkanie z Cyber Marianem, słynnym youtuberem, producentem filmowym. Natomiast w środę (6 marca) o godz. 10.00 z młodzieżą spotka się Jan Mela, podróżnik i działacz społeczny.