Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła – ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa w Muzeum Wsi Opolskiej, zgromadziły tłumy. Frekwencja nie dziwi, ponieważ atrakcji nie brakowało. Około 50 stoisk z lokalnymi produktami czekało na koneserów rzadkich miodów, domowych przetworów, czy wyjątkowego, regionalnego rękodzieła. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie nagród laureatom X Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany.

Pokazy tradycyjnego rzemiosła, ludowe rękodzieło i specjały kuchni regionalnej

W zagrodzie nyskiej zwiedzający mogli przyjrzeć się wypiekowi tradycyjnego chleba w zabytkowym piecu z Rudziczki. Na łące przy zabytkowej szkole odbyło się z kolei pieczenie ziemniaków w popiele, był też pokaz przygotowania kiszonek na zimę oraz wędzenia mięsa w zabytkowym kominie.

Nie zabrakło plenerowych występów zespołów folklorystycznych oraz pokazów tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego. Był pokaz kowalstwa, rzeźbienia w drewnie, przędzenia na kołowrotku, wyplatania koszy, wykonywania kwiatów z bibuły, pokaz haftu krzyżykowego czy malowania porcelany. Odbyły się też m.in. warsztaty zielarskie, garncarskie i plecionkarskie.

Chętni mogli wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”, czy posłuchać wykładu prof. Teresy Smolińskiej „Dziedzictwo kulturowe Śląska Opolskiego. Przykład lokalnej społeczności z okolic Góry Świętej Anny” lub koncertu zespołu „Ligockie Wrzosy”, który odbył się w zabytkowym kościele z Gręboszowa.

Miłośnicy lokalnych wyrobów mogli zaopatrzyć się w wyjątkowe miody, specjały kuchni regionalnych, wiklinowe kosze, ceramiczne ozdoby i inne wyroby twórczości ludowej, dostępne na około 50. stoiskach.

Tegoroczne Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła były ostatnią plenerową imprezą w Muzeum Wsi Opolskiej w tym sezonie.

Fot. Anna Plewa

Jesiennym targom towarzyszyło w tym roku wręczenie nagród laureatom X Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany oraz otwarcie wystawy pokonkursowej

W konkursie wzięło udział 35. osób. Każdy z uczestników ozdobił zestaw porcelany, który następnie podpisał i przekazał do wypału. Prace trafią do zbiorów muzeum.

Nagrody laureatom wręczyli dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, Jarosław Gałęza i Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła, który objął przedsięwzięcie patronatem.

– Przy ocenie prac konkursowych brana pod uwagę była kompozycja, technika wykonania i ornamentyka nawiązująca do wzorów z kroszonek – mówi Jarosław Gałęza.

Za zdobycie miejsca lub wyróżnienia w konkursie przyznane zostały nagrody pieniężne finansowane z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – Konkurs nie odbyłby się gdyby nie wsparcie Samorządu Województwa Opolskiego – dodał dyrektor muzeum.

– Ta piękna porcelana została stworzona rękami mieszkańców Opolszczyzny. Mamy w regionie niezwykle utalentowanych artystów, których dzieła wzbudzają zachwyt poza granicami naszego regionu – mówił Andrzej Buła. – Dlatego dziękuję wszystkim, dzięki którym opolski wzór porcelany został wpisany do niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pamiętajmy, że nie wszystko można przeliczyć na sferę materialną, że ważne są wartości takie jak tradycja i kultura.

Wzór opolski został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2019 roku za sprawą starań fundacji Opolskie Dziouchy. Ornament ten pochodzi z kroszonek, czyli wielkanocnych jaj zdobionych techniką rytowniczą. W latach 60. przeniesiono go na filiżanki i porcelanę. Na opolski wzór składają się kwiaty:  chabry, maki, słoneczniki, niezapominajki i zielone liście.

Fot. Anna Plewa

Opowiecie.info objęło Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła w Muzeum Wsi Opolskiej patronatem medialnym.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze