Wśród tych wyjątkowych fotografii są między innymi te, które prezentują unikatowy widok na Zaodrze z drugiej połowy lat 30. XX wieku, most im. Adolfa Hitlera otwarty 1933 roku czy główną bramę Zamku Piastowskiego z lat 1915-1920.
Wystawę „Tego Opola już nie ma” ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego otwarto na Rynku w ramach 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Zdjęcia, które na nią trafiły wybrał i opracował Artur Janowski, były dziennikarz, miłośnik historii Opola.
Dawne Opole na niepublikowanych fotografiach
Zobaczyć na niej możemy ujęcia miasta dotąd nieznane, głównie z lat 20. i 30. XX wieku, a czasem prezentowane publicznie po raz pierwszy. Do takich należą fotografie z wyrobiska cementowni Opole-Port (dziś cementownia Odra), uruchomionej w 1911 roku w dzielnicy Zakrzów.
Oglądamy również bardzo zielony plac Kopernika z 1920 roku, a w tle stary browar, na którego miejscu stoi Galeria Solaris. Zupełnie inaczej na początku lat. 30. XX wieku prezentował się również plac Adama Mickiewicza czy Park Nadodrzański na Pasiece, który w tamtych czasach nazywany był Laskiem.
Na ekspozycji zobaczymy ludzi, architekturę i miejsca przedwojennego Opola.
Spotkanie z Arturem Janowskim na temat zbioru tych rzadkich fotografii, jaki pozostał po działającym do 1945 roku w Opolu, Krajowym Urzędzie Dokumentacji Fotograficznej-Górny Śląsk, odbędzie się w poniedziałek (28 października) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wystawa na Rynku pozostanie do 5 listopada.
ZOBACZ: Dramat w akcji, czyli aktorzy znów przeczytają dla młodzieży
Fot. Sławoj Dubiel