„Sławni zapomniani” to trzecia książka Teresy Zielińskiej, wieloletniej dziennikarki Radia Opole. Autorka przedstawia na jej łamach 22 nieżyjące postaci opolskiej kultury. Wydawnictwo można kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Teresa Zielińska napisała książkę o ludziach opolskiej kultury

Teresa Zielińska prezentuje książkę „Sławni zapomniani” / fot. Anna Konopka

Najwięcej wśród „sławnych zapomnianych” w książce Teresy Zielińskiej jest artystów plastyków i fotografików, których autorka spotykała w miejscach, gdzie prezentowali swoje prace.

To również historycy i konserwatorzy zabytków, architekci i historycy sztuki, bibliotekarze, pisarze, muzycy, twórcy ludowi i animatorzy kultury, którzy działali w powojennej historii Opola, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka, Gogolina i Krapkowic.

– Pracując tyle lat w dziedzinie kultury, miałam przyjemność poznać wielu ludzi również zajmujących się kulturą i jej oddanych – podkreśla Teresa Zielińska, autorka „Sławnych i zapomnianych”.

Uniknąć monotonii

– Pisząc, starałam się uniknąć monotonii. Ci ludzie wykonują różne zawody, ale najwięcej jest w książce artystów fotografików. Radio Opole docierało dawniej do każdego zakątka Opolszczyzny. Uważałam, że jestem tym osobom winna tę pamięć i mimo wielu trudności, cieszę się, że udało mi się tę książkę wydać.

Jak mówi autorka, książka zamyka „tryptyk opolski”. Na jej pisarskim koncie są również takie wydawnictwa jak: „Jeńcy wojenni w niewoli Wehrmachtu – oficerskie obozy specjalne”, „Z Kresów do Opola”, „Nauka i biznes”, „Historie życiem pisane”, „(O)polskie Antypody”.

W książce opisała m.in. takie postaci, jak: Franciszek Adamiec, ks. prałat Stefan Baldy, Róża Bednorz, Jan Berdak i wielu innych.

– Fryderyk Kremser kojarzony jest głównie z Opolem, niewielu z nas wie, że związany był również z Kędzierzynem-Koźlem – opowiada.

Jak wybrała bohaterów książki?

– Miałam świadomość, że tych osób jest znacznie więcej, ale musiałam dokonać pewnego wyboru. Starałam się aby to były osoby, które blisko znałam, przyjaźniłam się, z którymi łączyła mnie pewna zażyłość, a w dwóch przypadkach, takie, które ceniłam z daleka, a pisanie o nich było dla mnie możliwością ich bliższego poznania – dodaje Terasa Zielińska.

Teresa Zielińska urodziła się w 1950 roku na Dolnym Śląsku. Do Opola przyjechała z rodzicami w 1960 roku. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1973 roku była związana z Opolem, w tym – 33 lata – z Radiem Opole. Zajmowała się tam szeroko pojętą kulturą, sprawami społecznymi, prowadziła audycje o mieszkańcach Opolszczyzny i wybitnych Polakach, przygotowywała reportaże, pracowała w redakcji informacji. Przez 7 lat była rzecznikiem prasowym Politechniki Opolskiej.

Fot. Sławomir Mielnik/Miejska Biblioteka Publiczna

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.