TOR Dobrzeń Wielki przez dwa dni (8-9 sierpnia) obchodził 94. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji wyprawił piknik, podczas którego główną rolę odgrywały sport i rekreacja.
Impreza rozpoczęła się w wymarzony sposób, bo od zwycięstwa pierwszej drużyny TOR-u w domowym meczu 3. kolejki klasy okręgowej. Dobrzeniacy pokonali w nim Rodło Opole aż 4-0, dlatego było co świętować. Pierwszą część pikniku zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Rafał.
O wiele bogatszy w atrakcje był drugi dzień urodzin klubu. Rozpoczęły go Turniej Drużyn Amatorskich im. Helmuta Warzechy oraz turniej piłkarski dla dzieci. Po nich wystąpili artystki i artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim – mażoretki Seniorita i cyrkowcy Cudaki.
– Jest tutaj całkiem fajnie, gdyby nie pandemia byłoby jeszcze lepiej. Przyszłoby tutaj więcej osób i na pewno można by skorzystać z większej liczby atrakcji – ocenił Julian Keller, zawodnik szkółki TOR-u. – Przyszedłem tutaj zagrać w turnieju piłkarskim i poziom był bardzo wysoki. Mieliśmy ciężkich rywali, a upał utrudniał grę.
Kulminacja nastąpiła po godz. 16.00, gdy klubowi trenerzy Grzegorz Benedyk i Denis Luptak poprowadzili kilkunastominutowe zajęcia ruchowe dla chętnych uczestników pikniku. W ten sposób podsumowano projekt “Sportowa rodzina – aktywni w czasie izolacji”.
Chwilę później oficjalnie otwarto nową wiatę wybudowaną w czynie społecznym przez lokalną społeczność i klubowych działaczy.
– Pomysł na postawianie wiaty mieliśmy już przed 2016 rokiem, ale nie było ma to środków. Teraz w końcu udało się pozyskać kilka groszy na materiały i czynem społecznym wybudowaliśmy taką altanę – mówił Joachim Długosz, jeden z pomysłodawców i wykonawców wiaty. – Będzie ona dostępna dla zawodników, działaczy i kibiców. Każdy będzie mógł tam usiąść i odetchnąć w cieniu. Robienie czegoś razem dla lokalnej społeczności daje wielką satysfakcję.
Potrzebne materiały sfinansowano z budżetu Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, czyli nowego programu, którego nie ma jeszcze w żadnym innym województwie
– W ciągu trzech lat chcemy dotrzeć do każdego sołectwa z naszego regionu, aby każde mogło coś dla siebie zrobić – mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – Inicjatywa spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Sołectwa najczęściej wykonują coś niewielkiego, ale czasami gmina dołoży swoje fundusze i wtedy powstaje większy projekt.
Impreza odbyła się zamiast Dobrzeńskiego Festynu Pokoleniowego, którego zorganizowanie uniemożliwiła trwająca pandemia. Liczba uczestników została ograniczona. Każdy też musiał przestrzegać obowiązujących zaleceń sanitarnych. Piknik sfinansowano z funduszu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, a patronat honorowy nad nim objęła Gmina Dobrzeń Wielki.