Choć wszystkie bilety na 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne zostały sprzedane, w Teatrze Kochanowskiego do niedzieli (14 kwietnia) trwa wiele imprez towarzyszących. W foyer oglądać można już wystawę „40/250. Plakaty i premiery”. Jej kuratorami są teatrolog dr Zenon Butkiewicz oraz Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Dlaczego warto zatrzymać się przy imponującej wystawie, która przedstawia aż 40 plakatów z różnych okresów?

– To jedyna taka wystawa w Polsce opowiadająca kilkudziesięcioma plakatami historię 250 lat polskiego teatru – mówi Magdalena Wołąsewicz z biura promocji teatru.

Trwają 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Zobacz 250 lat polskiego teatru na wystawie plakatów

 

– Pozyskaliśmy tę wystawę specjalnie na trwające 44. OKT, ponieważ otwiera ją plakat Stanisława Wyspiańskiego z 1898 roku do sztuki „Wnętrze” Maurice’a Maeterlinck’a, a w tym roku twarzą „Konfrontacji” jest właśnie Stanisław Wyspiański w różowych okularach, który ma patrzeć na klasykę z nowoczesnego punktu widzenia.

Plakaty z różnych… wieków

– Prezentujemy plakaty z XIX, XX, m.in. Romana Cieślewicza, Franciszka Starowieyskiego czy Andrzeja Pągowskiego, czyli bardzo znaczących twórców. Pokazujemy, że plakat jest zupełnie odrębną formą sztuki, niezależną od afisza, ulotki, a nawet od głównego tematu sztuki – tłumaczy Magdalena Wołąsewicz.

Twórcy i organizatorzy opolskiej wystawy podkreślają, że plakaty często funkcjonują jako unikatowe dzieła,  niezależnie od spektaklu, do którego zostały stworzone.

– Bo są po prostu tak dobre. Chcemy pokazać, że plakat jest odrębnym dziełem, które na długo może zostać w pamięci – dodaje.

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne pod hasłem „Potrzeba Klasyki”

Przypomnijmy, że 44. OKT poprzedził konkurs „Klasyka Żywa” , który ma swój finał właśnie na festiwalu opolskim. Od wtorku do niedzieli (14 kwietnia) festiwalowa publiczność obejrzy siedem spektakli konkursowych, które jury przez miniony rok wybrało z 38 produkcji.

W tym roku na deskach opolskiego teatru dramatycznego prezentują się następujące spektakle:

  • „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
  • „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
  • „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
  • „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
  • „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
  • „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
  • „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)

CZYTAJ: 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” [SPEKTAKLE, PROGRAM, BILETY]

Już dzisiaj widzowie zobaczą dwa spektakle konkursowe: „Śmierć białej pończochy” Teatru Wybrzeże z Gdańska o godz. 18.00 na Dużej Scenie, a także „Ferdydurke” Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu o godz. 20 na scenie Modelatorni. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Dodajmy, że spektakle ocenia profesjonalne jury w składzie: Ewelina Pietrowiak – reżyser, dr hab. Tadeusz Kornaś – teatrolog, Wojciech Tomczyk – dramatopisarz, Artur Tyszkiewicz – reżyser, Jacek Wakar – krytyk teatralny, a także jury dziennikarskie: Henryk Mazurkiewicz, Grzegorz Chojnowski i Agnieszka Zientarska.

Festiwal to również masa imprez towarzyszących. Na czas pokazów konkursowych w teatrze odbywają się także koncerty

Koncertowo na 44. OKT. Wystąpią Anja Sei, The Saturday Tea, Rosalie i Sonar Soul

Już w czwartek (11 kwietnia) zaśpiera Anja Sei to wokalistka, raperka, kompozytorka i autorka tekstów związana z wrocławską sceną muzyczną. Występowała m.in. z zespołem Pajujo, grała przed Dodą, Virgin, Kasią Kowalską, Kamilem Bednarkiem, Krzysztofem Zalewskim i Joss Stone.

W piątek o godz. 22.00 w foyer wystąpi zespół The Saturday Tea, w sobotę o tej samej godzinie Rosalie, a w niedzielę o godz. 21.30 Sonar Soul – tuż przed galą końcową 44. OKT.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.