Ta impreza już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Opola. Od poniedziałku do niedzieli (19-25 listopada)  najnowsze kino niemieckie zobaczymy w kilku instytucjach. Na seanse zaprasza Kino Helios, Kino Meduza i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny!

Milcząca rewolucja reż. Lars Kraume / Niemcy 2018 / 111 min.

19.11.2018, godz. 18:30 / KINO HELIOS

Milcząca rewolucja to jednocześnie pasjonujące kino polityczne i na wskroś uniwersalna historia o dojrzewaniu. Reżyser Lars Kraume (Fritz Bauer kontra państwo) snuje opowieść o grupie enerdowskich nastolatków, którzy decydują się wyrazić solidarność z uczestnikami Powstania Węgierskiego z roku 1956. Choć postawa bohaterów sprowadza na nich gniew ze strony władz, żądza buntu okazuje się silniejsza. Nominowany do czterech Niemieckich Nagród Filmowych film Kraumego spodoba się wszystkim tym, którzy szukają w kinie wolności, niezależności i młodzieńczej energii.

3 dni w Quiberon  reż. Emily Atef / Niemcy 2018 / 115 min.

20.11.2018, godz. 18:30 / NCP

Romy Schneider to postać, której nie trzeba przedstawiać – diwa europejskiego kina, gwiazda filmów Sauteta, Żuławskiego i Viscontiego. W 3 dniach w Quiberon poznajemy jednak inne oblicze wielkiej aktorki, osoby schorowanej, zniszczonej przez nałogi i depresje. Mimo kiepskiego samopoczucia, Schneider (znakomita Marie Bäumer) decyduje się podjąć wyzwanie i przyjąć pod swój dach dwóch dziennikarzy tygodnika „Stern”. Coś, co zaczyna się jak zwykły wywiad, stopniowo zamienia się na naszych oczach we wciągającą, psychologiczną grę.

Styks  reż. Wolfgang Fischer / Niemcy  2018 / 94 min.

21.11.2018, godz. 18:30 / KINO HELIOS

Rike to młoda lekarka, która wyrusza na samotny rejs u wybrzeży Afryki. Gdy kobieta spotyka na swojej drodze tonący kuter wypełniony uchodźcami, wielka przygoda zamienia się w test na odwagę i człowieczeństwo. Sprawnie łączący w sobie wymiar egzystencjalny i polityczny Styks okazał się jednym z hitów tegorocznego Berlinale. Film Wolfganga Fischera otrzymał tam m.in. Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz zajął drugie miejsce w plebiscycie publiczności.

Zagubiona  reż. Felix Hassenfratz / Niemcy 2018 / 91 min

22.11.2018, godz. 18:30 / KINO MEDUZA

Mała miejscowość w południowych Niemczech. Nastoletnie siostry Maria i Hannah mieszkają pod jednym dachem z owdowiałym ojcem. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się młody stolarz Valentin, który zostaje zatrudniony przy remoncie lokalnego kościoła. Mężczyzna wkracza w życie bohaterów i stara się nawiązać intymną więź z Marią. Z biegiem czasu odkrywa jednak, że jej na pozór kochająca się rodzina skrywa w sobie mroczne sekrety. Film Felixa Hassenfratza uznano w Niemczech za mocny głos przeciwko dyktatowi patriarchatu i prowincjonalnej hipokryzji.

Casting  reż. Nicolas Wackerbarth / Niemcy 2017 / 91 min.

23.11.2018, godz. 18:30 / KINO MEDUZA

Młoda reżyserka Vera staje przed życiową szansą i realizuje swój pierwszy film – telewizyjny remake Gorzkich łez Petry von KantFassbindera. Bohaterka doskonale wie, że klucz do sukcesu stanowi odpowiedni dobór obsady. O główną rolę ubiegają się cztery aktorki, które nie cofną się przed niczym, by rozstrzygnąć rywalizację na swoją korzyść. Reżyser Nicolas Wackerbarth pokazuje ich zmagania zręcznie łącząc odpowiednią dawkę napięcia i czarnego humoru. Za sprawą tej mieszanki tytułowy „casting” okazuje się procesem niepokojącym, tajemniczym i rozpalającym wyobraźnię.

Walc w alejkach  reż. Thomas Stuber / Niemcy 2018 / 125 min.

24.11.2018, godz. 18:30 / KINO MEDUZA

Romantyczna historia, która rozgrywa się w najmniej romantycznej scenerii z możliwych – na zapleczu wielkiego supermarketu. Właśnie tam dochodzi do spotkania introwertycznego Christiana i przebojowej, choć skrywającej w sobie pewną tajemnicę Marion. Nieśmiało rodzące się uczucie pozwala obojgu zerwać z życiową rutyną i uporać się z traumami. Największą siłę filmu Thomasa Stubera stanowią charyzmatyczne kreacje gwiazd niemieckiego kina – Sandry Hüller (Toni Erdmann) i Franza Rogowskiego (VictoriaHappy End).

Daleko. Historia drogi dookoła Świata  reż. Patric Allgeier,  Gwendolin Weisser / Niemcy 2017 / 127 min.

25.11.2018, godz. 18:30 / KINO MEDUZA

Wiosna 2013 roku. Dwoje młodych Niemców, Gwen i Patrik, wyrusza z rodzinnego Freiburga w podróż życia. Daleko… stanowi dokumentację niezwykłej wyprawy, która prowadzi między innymi przez Kaukaz, Bliski Wschód, Azję Południową i Centralną oraz Amerykę Środkową. Choć wyczyn Gwen i Patrika jest bez wątpienia ekstremalny, ich przygoda może stać się uniwersalnym źródłem inspiracji. Daleko… to pogodna opowieść o fantazji i determinacji, która pozwala nam zrealizować nawet najbardziej skomplikowane marzenia.

Fot. mat. dystrybutora kina

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.