Na śniegu można się bawić, ale też można go badać. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chróścicach postanowili zrobić i jedno i drugie.
Każda przeprowadzona zabawa badawcza niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co w rezultacie wspiera proces uczenia się. Najlepiej zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie – mówi Dorota Lewandowska- Jaroń, wychowawca klasy I.
Tegoroczne obfite opady śniegu zachęciły dzieci do wnikliwych obserwacji przyrodniczych. Pierwszaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości.
Dzieci z chróścickiej podstawówki badały m.in.:
- Co tonie, co pływa oraz co się w wodzie rozpuszcza, a co nie.
- W jakich stanach skupienia występuje śnieg?
- Czy śnieg jest naprawdę czysty?
- Czy śnieg może być kolorowy?
Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom zdobyły odpowiedzi na nurtujące je pytania. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia, w ramach relaksu ulepiły bałwana, a nawet trzy. Zabawy z wodą, śniegiem, lodem bardzo podobały się małym odkrywcom, którzy przenieśli je do swoich domów.
Jestem przekonana, że to nie koniec naszych eksperymentów i badań – podsumowuje Dorota Lewandowska- Jaroń.
Inf. Dorota Lewandowska- Jaroń