Ruszył projekt „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, koordynowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
Celem projektu jest wsparcie procesu uczenia się przez całe życie, doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, a także utworzenie regionalnej sieci partnerstw w zakresie wsparcia kształcenia ustawicznego oraz doradztwa zawodowego.
Jak zauważył podczas konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację projektu, marszałek Andrzej Buła – jest to projekt koordynujący wszystkich uczestników rynku pracy i relacji pracownik-pracodawca. Zaangażowani są m.in. przedstawiciele firm HR-owskich, dyrektorzy szkół zawodowych, pracownicy powiatowych urzędów pracy.
Marszałek zwrócił też uwagę, że województwo już od pewnego czasu realizuje programy mające na celu podnoszenie kwalifikacji i koordynację osób z rynku pracy z pracodawcami – chociażby poprzez program „Szkolnictwo zawodowe na rynku pracy”, w którym udział wzięło ponad tysiąc przedsiębiorstw i kilka tysięcy stażystów, czy też poprzez projekty realizowane przez OCRG, w ramach których 5 tysięcy osób otrzymało wsparcie na podnoszenie kwalifikacji i rozwój kompetencji.
Od początku obraliśmy taki model, że mówiąc o teoretycznej możliwości kształcenia ustawicznego pokazujemy naszym mieszkańcom możliwości praktycznego skorzystania z pieniędzy – dodał marszałek Andrzej Buła.
Dlatego też choć budżet rozpoczynającego się projektu oficjalnie wnosi 21,5 mln złotych, to dodając do tego zaangażowanie środków z funduszy europejskich, jakie województwo opolskie pozyskało na szeroko rozumiane projekty edukacyjne, możemy mówić o zaangażowaniu na poziomie niemal pół miliarda złotych.
Unia europejska założyła, że rozwój kwalifikacji i umiejętności to jest to, na co powinniśmy stawiać w nowoczesnych społeczeństwach, i my chcemy to robić – deklarował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Maciej Kalski.
Zarówno on, jak i wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura zwracali uwagę, że choć podobne projekty realizowane są w całym kraju, to województwo opolskie jako jedyne zaprosiło do współpracy tak szerokie grono instytucji partnerskich oraz wszystkie powiatowe urzędy pracy. Dzięki temu projekt obejmuje swym zasięgiem cały region.
W kształceniu ustawicznym ważna jest diagnoza – mówiła wicemarszałkini – Badamy, czego potrzeba naszym mieszkankom i mieszkańcom, aby mogli przez całe życie być aktywni zawodowo. To, co dla nas jest bardzo ważne, to to, abyśmy bardzo intensywnie działali na świadomość. W tych zmieniających się czasach my również, jako ludzie, musimy dostosować swój model pracy zawodowej do tego, że czasem trzeba się przekwalifikować. Uczymy i pokazujemy, że można nabywać kompetencji i umiejętności przez całe życie – od młodego wieku po czas, kiedy jesteśmy już w wieku senioralnym.
Wicemarszałkini zwracała również uwagę na potrzebę budowy zarówno sieci doradców zawodowych, jak i cyfrowej platformy wymiany informacji.
Portal z informacjami, który będzie kierował osoby zainteresowane do odpowiedniej instytucji, powinien zacząć działać w połowie roku. Tymczasem po więcej informacji można udać się do powiatowych urzędów pracy lub na stronę internetową funduszy europejskich dla województwa opolskiego.
Projekt realizowany jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy, w ramach naboru „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Będzie trwał do 30 czerwca 2026, natomiast fundusze europejskie dla Opolszczyzny dostępne są do końca 2029 roku.