Ponad 30°C będzie towarzyszyć nam w najbliższych dniach. Z upałem zmagać się będzie większość Polski. Aż w piętnastu województwach wydano ostrzeżenie I lub II stopnia. 

IMGW wydało już ostrzeżenia II stopnia. Zgodnie z nimi termometry będą wskazywać tropikalne temperatury aż do czwartku. W piątek wreszcie ma być trochę chłodniej.

Na razie tylko w województwie podlaskim, częściowo w lubelskim i warmińsko-mazurskim nie ma żadnych ostrzeżeń. Na południu kraju i w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonuje ostrzeżenie I stopnia. Pozostała część kraju jest narażona na największe spiekoty oraz burze z gradem.

Powiat opolski jest w strefie upałów II stopnia. Prognozuje się dzienne temperatury w cieniu od 30°C do nawet 34°C. W nocy termometry nie wskażą niższej wartości niż 17°C.

Opisy ostrzeżeń:

3 Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
2 Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
1 Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
BRAK OSTRZEŻEŃ Nie prognozuje się zagrożeń pogodowych mających istotny wpływ na życie codzienne.

 

Upał a praca? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik może odmówić przyjścia do pracy. Nieodpowiednią do prac:

  • ciężkich jest temperatura 26°C (określanych ustawowo jako praca w szczególnych warunkach),
  • średnio ciężkich w hali produkcyjnej jest temperatura 28°C,
  • biurowych jest temperatura ponad 30°C.

Wskazana temperatura musi być wewnątrz budynku, a nie na zewnątrz. Młodociani, chorzy i pracownicy, których zdrowiu zagraża upał muszą poinformować pracodawcę o swojej nieobecności. Powinni powołać się na przepisy Kodeksu Pracy. Szef może nie zgodzić się z decyzją pracownika o nieprzyjściu do pracy lub skróceniu pracy, ale musi przystać na tę decyzję.

Jak przetrwać upały wg Rządowego Centrum Bezpieczeństwa?

  • Noś nakrycie głowy i lekką, przewiewną odzież,
  • Nie pij alkoholu,
  • W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna,
  • Stosuj kremy z filtrem UV,
  • Nie wychodź bez potrzeby z domu,
  • Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu,
  • Pij dużo niegazowanej wody,
  • Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie,
  • Unikaj wysiłku fizycznego.

W razie przegrzania organizmu (przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, nudności, zawroty głowy i dreszcze) wezwij pomoc. Zadzwoń pod numery 112 lub 999.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie