Współpraca ze studentami w ramach praktyk i staży, prowadzenie badań i projektów edukacyjnych czy pozyskiwanie funduszy – to część założeń podpisanej w czwartek (19 września) umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Opolskim, a Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych.

– Podpisanie tej umowy jest pokłosiem naszej wieloletniej współpracy i świadectwem pełnego zainteresowania tym, co nas otacza – mówił prof. Marek Masnyk, rektor UO.

– Planujemy m.in. powołanie zespołu naukowo-badawczego w obszarze nauk leśnych. W przyszłości taka współpraca może się przyczynić do utworzenia kierunku studiów w tym obszarze.

CZYTAJ: Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Bawią i uczą troski o środowisko

Jak przyznaje, Miłosz Mazur, dyrektor Instytutu Biologii UO, zacieśnienie współpracy z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych, ma na celu nie tylko współpracę w zakresie prowadzenia badań naukowych, ale i spełniać funkcje dydaktyczne, edukacyjne oraz prospołeczne.

Młodzi wyjdą w teren: Chcemy pokazać studentom przyrodę

– Biologia to taka dziedzina nauki, która wymaga intensywnych badań terenowych – tłumaczy dyrektor. – Opolskiej biologii brakowało bazy terenowej, miejsca gdzie studentów można zabrać i pokazać im przyrodę z bliska. Teraz się to zmienia, parki krajobrazowe zrealizowały duży projekt inwestycyjny, który polegał na zorganizowaniu m.in. bazy dydaktycznej. Możemy korzystać z niej bezpłatnie.

Podpisanie umowy pozwoli na organizowanie zajęć z nauk biologicznych w terenie – dokładnie w lesie.

– Lasy to oczywiście dobro narodowe i każdy może z nich skorzystać. Wcześniej jednak było tak, że wchodziło się na teren, którym ktoś zarządzał. W przypadku parków krajobrazowych wiązało się to z uzyskaniem pozwoleń, uzgodnień. Nie zawsze było to wygodne, szczególnie, gdy chodziło o dużą grupę studentów. Teraz będzie znacznie łatwiej dzięki naszej umowie – cieszy się Miłosz Mazur.

Z podpisanego porozumienia cieszy się również przedstawiciel ZOPK.

– Parki krajobrazowe zajmują 8 procent powierzchni województwa, to najcenniejsze fragmenty rodzimej przyrody, ciekawej historii, kultury i pięknego krajobrazu – przypomina Ireneusz Hebda, dyrektor ZOPK.

Dyrektor przypomniał również, że 20 lat ma Stobrawski Park Krajobrazowy, a blisko 30 lat liczą już Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny i Park Krajobrazowy Góry Opawskie.

– Pracujemy na żywym i zmiennym organizmie, którym jest przyroda zmieniana przez człowieka. Mimo to ta przyroda jest bardzo trwała – 20 lat dla zjawisk przyrodniczych to niewiele w kontekście trwania gatunków, siedlisk, ale człowiek potrafi znacznie je przekształcić – zauważa.

– Przykład to ocieplający się klimat i pojawiające się nowe gatunki, które wciąż trzeba badać. Największe doświadczenie w tym zakresie mają placówki uniwersyteckie.

Dodajmy, że Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych współpracuje nie tylko z Uniwersytetem Opolskim, ale również z Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, a także z wydziałami leśnymi uczelni krakowskiej, łódzkiej i poznańskiej.

W ZOPK pracuje 18 pracowników.

– W terenie jest niecała połowa. Z taką ilością osób nie zbadamy tego całego terenu, dlatego każda pomoc uniwersytetów jest mile widziana. Chętnie przyjmujemy studentów na staże, praktyki. Zapraszamy wolontariuszy – kończy Ireneusz Hebda.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.