Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli naszym pupilom przetrwać upalne dni. Komenda Główna Patrolu Dla Zwierząt przygotowała letni poradnik dla właścicieli zwierząt.

Wysoka temperatura powoduje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa czworonogów. Musimy chronić zwierzęta przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry i innymi konsekwencjami upałów. Pamiętaj, że w upalne dni masz obowiązek zmieniać wodę zwierzętom minimum trzy razy dziennie. Trzymaj je w zacienionym miejscu.

Poniżej przedstawiamy poradnik:

  1. Nie pozostawiaj zwierząt w pojeździe, jeśli temperatura przekroczyła 20°C. Narażasz wtedy zwierzę na śmierć przez przegrzanie i udar. Ludzie mają prawo uwolnić zwierzę, wybijając w pojeździe szybę (art. 26 KK oraz art. 6 ust. 2 ustawy ochrony zwierząt).
  2. Nie pozostawiaj zwierzęcia samego przed sklepem, gdyż narażasz go na stres, kradzież, atak innych, śmierć (art. 77 KW).
  3. Powinieneś posiadać przy sobie aktualne szczepienie zwierzęcia przeciw wściekliźnie, nie tylko jak wyjeżdżasz w podróż, ale również na spacerach (art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych).
  4. Gdy wyjeżdżasz na wakacje, ferie – sprawdź wcześniej, czy miejsce, do którego jedziesz jest przyjazne dla zwierząt i czy powinieneś je tam zabrać. Jeśli natomiast do danego miejsca nie można zabrać ze sobą zwierzaka, pozostaw go np. u rodziny, w hotelu dla zwierząt czy w schronisku.
  5. Gdy napotkasz obce lub dzikie zwierzę, nie podchodź i nie dotykaj go, a co gorsza nie zabieraj do domu. Zrób zdjęcie i powiadom odpowiednie służby (urząd miasta/gminy, starostwo, straż miejską/gminną, nadleśnictwo, weterynarza). Przekaż im jak najwięcej szczegółów m.in. o miejscu, w którym znalazłeś zwierzę i o jego wyglądzie.
  6. Nie porzucaj zwierząt, bo są stare lub schorowane, brzydkie albo się wam znudziły. Pamiętaj, że jeśli tak postąpisz, poniesiesz surową karę łamiąc wtedy przepisy prawa (art. 6 ust. 2 pkt. 11 ustawy ochrony zwierząt).
  7. Jeśli potrąciłeś zwierzę pamiętaj, że masz obowiązek mu pomóc (art. 25 ustawy ochrony zwierząt), jeśli natomiast tego nie zrobisz, łamiesz przepisy prawa (art. 35 ust. 2 ustawy ochrony zwierząt, art. 44 ust. 2 pkt. 3 prawo o ruchu drogowym czy art. 178 KK).
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie