W ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd uruchomiono cykl szkoleń. Na webinaria zapraszamy nie tylko pracowników samorządów, ale i osoby pracujące w instytucjach czy placówkach podległych samorządom. Pierwsze szkolenie już jutro (9 czerwca).

Wstęp na webinaria jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować na stronie https://szkolenia.nask.pl/. Szkolenia organizowane są wspólnie z zespołem CSIRT NASK. Pierwsze odbędzie się w najbliższy wtorek – 9 czerwca. Kolejne – 19 i 22 czerwca.

Najbliższe szkolenia przygotowaliśmy z myślą o tzw. adminach, czyli pracownikach odpowiedzialnych w samorządach za bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych. Na czerwcowe szkolenia zapraszamy adminów z województw śląskiego (9 czerwca), opolskiego (19 czerwca) i mazowieckiego (22 czerwca) – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Szkolenie będzie się składać z trzech modułów

  1. Pierwszy dotyczy przede wszystkim przepisów i stosowania ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
  2. W ramach drugiego bloku eksperci NASK zaznajomią uczestników z analizą rodzajów ataków, sposobami zgłaszania incydentów, reagowania na nie oraz zasadami postępowania z nielegalnymi treściami.
  3. Ostatni moduł zawiera wytyczne i standardy odnoszące się do minimalnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego, które musi spełnić każdy urząd. Poprowadzą go specjaliści z Ministerstwa Cyfryzacji.

Praktycznie i teoretycznie

Zachęcam do udziału w szkoleniach. To szansa na zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej, a tej – co pokazały incydenty bezpieczeństwa w wielu gminach – pracownicy samorządów potrzebują najbardziej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Materiały szkoleniowe przygotowano na podstawie doświadczeń z pilotażowych szkoleń, które odbyły się w pięciu województwach: podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i pomorskim. Wzięło w nich udział blisko pół tysiąca pracowników urzędów.

Szkolenia zorganizowano w listopadzie i grudniu 2019 r. wspólnie z Akademią NASK i we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi.

Dla wszystkich

Wkrótce, także w ramach kampanii „CyberbezpiecznySamorząd”, zorganizowane zostaną szkolenia dla wszystkich pracowników samorządów. Ich tematem będzie cyberhigiena.

W trakcie szkoleń samorządowcy poznają m.in.:

  • podstawowe porady i najlepsze praktyki z zakresu cyberbezpieczeństwa,
  • rekomendowane modele usług informacyjnych,
  • rekomendacje dotyczące korzystania z publicznych chmur obliczeniowych.

W webinariach wezmą udział specjaliści Ministerstwa Cyfryzacji, zespołu CSIRT NASK oraz zaproszeni eksperci, m.in. reprezentujący podmioty uczestniczące w Programie Współpracy w Cyberbezpieczeństwie.

– Odpowiednie zabezpieczenie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do ich funkcjonowania. Istotne jest jednocześnie stosowanie podstawowych zabezpieczeń technologicznych i procedur bezpieczeństwa, jak również popularyzacja wiedzy na temat cyberzagrożeń – mówi Juliusz Brzostek, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa NASK. – Przypominamy o zgłaszaniu wszelkich niepokojących incydentów na stronie CERT Polska – dodaje.

#CyberbezpiecznySamorząd

Kampania #CyberbezpiecznySamorząd obejmuje szkolenia, warsztaty i ćwiczenia, jak i bezpośrednie wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w reagowaniu na zagrożenia w sieci. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu odporności systemów informacyjnych administracji publicznej.

– Zapraszam do aktywnego udziału w naszej kampanii, przekazywania propozycji i uwag dotyczących jej przebiegu oraz inicjatyw planowanych lokalnie, które mogą być propagowane jako najlepsze praktyki. Wspólnie twórzmy #CyberbezpiecznySamorząd – apeluje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Propozycje można przesyłać na adres cyberJST@mc.gov.pl

Urzędniku, przeszkol się z cyberbezpieczeństwa

Inf. Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.