Po dziesięciu latach od zrodzenia się pomysłu i roku intensywnej pracy zakończyły się działania związane z odnowieniem dawnej ścieżki. Lipowo-dębowa aleja prowadziła przed laty do pasiek ks. dr. Jana Dzierżona. 

Karłowice są szczególnym miejscem związanym z ks. dr. Janem Dzierżonem. To właśnie w tej miejscowości przez blisko 50 lat mieszkał i tworzył naukowo tej wybitny ojciec współczesnego pszczelarstwa. Teraz odtworzona została aleja lipowo-dębowa prowadząca do dawnych pasiek uczonego.

– Pomysł zrodził się już blisko 10 lat temu, jednak dopiero teraz udało się go zrealizować. Jest to zasługa wielu środowisk oraz władz samorządowych. Bez wspólnego działania ta inicjatywa wciąż byłaby w fazie planowania. Mieszkańcy podjęli się zadania w październiku ubiegłego roku, a teraz mają nowe, urocze miejsce do rekreacji – mówi Jolanta Bernacka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej.

Aleja ciągnie się przez 2,5 km wśród drzew. W przeważającej części są to dęby oraz drzewa i krzewy naturalnie występujące w ekosystemie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. W miejsce wyciętych topól, które są gatunkiem obcym dla tego obszaru, wsadzono 50 lip. Wzdłuż ścieżki zamontowanych zostało kilka ławek oraz cztery tablice informacyjne. Spacerowicze mogą poznać bogaty świat flory i fauny karłowickich lasów oraz krótki rys biograficzny ks. dr. Jana Dzierżona. Ponadto wyczyszczony został rów melioracyjny oraz wykonano utwardzony zjazd. Zadanie zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

– Dorobek ks. Dzierżona przyczynił się nie tylko nauce, on procentuje także i teraz. Karłowice, utrwalając wieloletnią obecność uczonego, zyskują swój niepowtarzalny urok. Zamierzamy podejmować dalsze inicjatywy związane z pszczelarstwem – zapewnia Sybilla Stelmach, Wójt Gminy Popielów.

Ks. dr Jan Dzierżon (ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach-zm. 26 października 1906 w Maciejowie) był badaczem życia pszczół, kapłanem, a co najważniejsze ojcem współczesnego pszczelarstwa. Odkrył zjawisko partenogenezy, czyli dzieworództwa u pszczół. Wprowadził także modyfikacje do budowy uli. Zainstalował w nich drewniane listewki (snozy), to z kolei doprowadziło go do stworzenia ramki i w pełni funkcjonalnego ula o ruchomej zabudowie. Wydał 26 książek i ok. 800 artykułów. Wszystkie w języku niemieckim, lecz w krótkim czasie doczekały się tłumaczeń.

W latach 1835-1869/70 był proboszczem parafii katolickiej w Karłowicach. Ponadto pełnił funkcję wicedziekana dekanatu, a także angażował się społecznie w okresie Wiosny Ludów oraz w okresie uwłaszczenia chłopów na Śląsku. W miejscu posługi prowadził swoje największe badania związane z życiem pszczół. Prowadził pasiekę, w której znajdowały się otwarte pawilony z ulami różnych kształtów i rozmiarów oraz wolnostojący ul szafkowy.

W Karłowicach odtworzyli lipowo-dębową aleję ks. Jana Dzierżona [ZDJĘCIA]

Rycina przedstawiająca pasiekę ks. Jana Dzierżona

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie