Dzieci, młodzież i dorośli poznają cenne przyrodniczo zakątki swoich miejscowości, własnoręcznie wykonują kosmetyki, a przede wszystkim wspólnie spędzają czas. Trwa „Edukacja ekologiczna mieszkańców Gminy Murów”.
– Naszym głównym celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa w zakresie tematyki zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej – informuje Maria Kania z Urzędu Gminy w Murowie.
Na cykl wakacyjnych spotkań składają się działania pod nazwą „Kosmetyki własnej roboty” oraz „Letnie warsztaty międzypokoleniowe”.
W trakcie zajęć uczestnicy poznają faunę i florę okolicznych stawów i lasów. Zagłębiają się też w tajniki naturalnych kosmetyków i ekologicznych detergentów, które mogą samodzielnie przygotowywać w domu. Dowiadują się jak prawidłowo segregować odpady. Nie brakuje zabaw i gier edukacyjnych.
– Spotkania są odpowiedzią na organizację form spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci, jak ich opiekunów i to w duchu tematyki, która dotyczy nas wszystkich, czyli ochrony przyrody i środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zależy nam na dotarcie do jak największej liczby naszych mieszkańców, więc spotkania organizujemy w każdym sołectwie naszej gminy. Wcześniej w ramach projektu zorganizowaliśmy pikniki ekologiczne z mnóstwem atrakcji. Prowadzone były warsztaty w szkołach. Od przyszłego roku szkolnego będziemy je kontynuować – dodaje Kania.
Podczas pierwszych z serii dziesięciu warsztatów międzypokoleniowych uczestnicy odwiedzili cennych pod względem przyrodniczym tereny. W Nowych Budkowicach był to teren tzw. Uzka, czyli miejsce rekreacyjne z trzema stawami w centrum wsi, natomiast w Murowie były to okolice wiaty rekreacyjnej znajdującej się nad stawem wędkarskim przy rzece Budkowiczance. Kolejne spotkania odbędą się w Kałach (03.08) oraz w Radomierowicach (04.08).
Cykl szkoleń „Kosmetyki własnej roboty” rozpoczęto w Zagwiździu. Później zorganizowano je kolejno w Nowych Budkowicach oraz w Murowie. Prowadząca wykłady, Agnieszka Mulawa, na bazie naturalnych olejów i innych składników naturalnego pochodzenia, przygotowała produkty pielęgnacyjne do twarzy i peeling do ciała. Kolejna seria szkoleń dla dorosłych będzie dotyczyła ekologicznych sposobów na sprzątanie domu i pranie odzieży. Uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić ekologiczny proszek do prania oraz płyn do odzieży.
Szczegółowy harmonogram spotkań zamieszczony jest na stronie internetowej gminy Murów.
Przedsięwzięcie „Edukacja ekologiczna mieszkańców Gminy Murów” zakończy się festiwalem bioróżnorodności w drugim kwartale przyszłego roku.
Fot. Urząd Gminy Murów