Biegi dzieci, bieg amatorski na 3,5 km oraz 12-kilometrowy bieg główny. Uczestnicy 11. raz pobiegli trasami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Wojewódzkim Biegu Przełajowym o Puchar Borsuka, który odbył się w sobotę, 5 października, w Zagwiździu.
Imprezę otwarły biegi uczniów szkół podstawowych. Kwadrans po godz. 10:00 jako pierwsze wystartowały dzieci z roczników 2016 i 2017, biegnąc na 300 metrów, a zaraz po nich o 100 metrów dłuższą trasę pokonali uczestnicy urodzeni w latach 2014 i 2015. Bieg na 800 metrów przygotowany został dla roczników 2012 i 2013. Na 1200 m pobiegły zaś najstarsze dzieci w tej kategorii, urodzone w latach 2010 i 2011.
– Kilka minut temu zamknęły się zapisy na bieg. Pogoda nie jest zachęcająca, ale mimo tego przyjechało do nas wiele osób. Pobiegną dzieci, młodzież i dorośli w różnych kategoriach. Będą też nagrody – mówił Michał Golenia, wójt gminy Murów. – Bieg borsuka powstał już więcej niż 11 lat temu, bo były dwa lata przerwy. I to właśnie borsuk przyjął się w naszym regionie jako wyjątkowe zwierzę, dlatego powstał pomysł na nazwę tego biegu.
Oprócz dzieci, po puchar borsuka pobiegli też młodzież i dorośli. Chwilę przed godz. 11:00 wystartował bieg główny na 12 km. Około pół godziny później na linii startu ustawili się uczestnicy biegu na 3,5 km, który tego dnia był już ostatnią trasą. Wszystkie biegi odbywały się ścieżkami i ulicami Zagwiździa, na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
– Na 12 km biegłem tutaj w 2019 roku. Zostałem ochrzczony w kościele w Zagwiździu, gdzie mieszkała też moja rodzina, a kuzyn mieszka nadal, dlatego czuję przywiązanie do tej miejscowości – mówił Radosław Sydor z Opola. – Ta trasa to jedna z dłuższych, ale zdarzało mi się biegać jeszcze więcej kilometrów.
– Biegałem dzisiaj na 400 m razem z kolegami i biegło się bardzo dobrze. Deszcz mi nie przeszkadzał. Byłem trochę zmęczony, ale chętnie pobiegłbym znowu – przyznał dziesięcioletni Leon.
Tego dnia na zwycięzców czekały nagrody oraz medale i statuetki z motywem borsuka. Bieg zachęcał do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Promował też charakterystyczną dla gminy Murów „Krainę Borsuka”.
Fot. Milena Skóra