Wakacje potrwają do 3 września. Początek roku szkolnego Ministerstwo Edukacji Narodowej przesunęło z 1 września, który wypadał w piątek, na 4 września.
Takie posunięcie będzie na rękę uczniom, którzy dłużej mogą wypoczywać i szkołom – uniknie się niepotrzebnego zamieszania związanego z otwarciem dla młodzieży szkół na jeden dzień i ich ponownym zamknięciem na weekend.
– Rozwiązanie dobre, bo wątpię, żeby w piątek wszyscy przyszli na rozpoczęcie roku szkolnego skoro można przedłużyć sobie wakacje o trzy dni – śmieje się Ania.
Wakacje trwają już półtora miesiąca. – Nie nudzimy się. Lato to czas beztroskiego odpoczynku i szaleństw – mówi Ania. – Podróżujemy, imprezujemy i korzystamy z pogody – dodaje.
Młodzież preferuje wyjazdy ze znajomymi, obozy i kolonie. Najczęściej odwiedzane przez nią miejsca to hiszpańskie Lloret de Mar, bułgarskie Złote Piaski, włoskie Rimini i chorwacka Makarska. W Polsce dużą popularnością cieszą się Mielno, Wejherowo i Rewal.
Gdy młodzież wyjeżdża z rodzicami celem są przeważnie spokojniejsze miejsca. Rodziny najczęściej podróżują do Grecji i na Bałkany, ale często także do Hiszpanii, Włoch i… Polski! Rekordy bije zatłoczone Władysławowo. Popularne są także Świnoujście, Mazury i Zakopane.
Ci, którzy nie wyjeżdżają zadowalają się miejscowymi atrakcjami takimi jak lokalne kąpieliska, boiska sportowe i miejsca dogodne do towarzyskich spotkań. Wielu młodych wypoczywa także we własnym domu lub ogrodzie.
Wakacje to także czas, gdy młodzież podejmuje pierwszą w życiu pracę. Najczęściej młodzi zarabiają w sklepach, restauracjach, a nawet większych zakładach produkcyjnych.
W Dobrzeniu Wielkim młodzież może wypoczywac nad "Balatonem" ©Tomasz Chabior
Stawa w kształcie wiatraka to wizytówka Świnoujścia ©Tomasz Chabior
Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m) ©Tomasz Chabior
W Dolinie Kościeliskiej owce można zobaczyć z bliska ©Tomasz Chabior
Austriackie Alpy to alternatywa dla osób, które nie wybrały morza ©Oskar Kulig
Aktywne wakacje młodzieży zapewniają loklane boiska sportowe i kluby ©Tomasz Chabior