Podczas warsztatów numizmatycznych w opolskiej GSW, najmłodsi zgłębiali wiedzę na temat pieniędzy, poznawali historię środków płatniczych oraz techniki ich projektowania i wykonywania. Każde dziecko miało też okazję, by pod okiem artystów zaprojektować i wykonać własną monetę.

Podczas krótkiej prelekcji w pierwszej części warsztatów, przedstawicielka Narodowego Banku Polskiego dzieliła się z najmłodszymi wiedzą o historii pieniądza. W drugiej, praktycznej części, młodzi uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił przy projektowaniu własnych monet.

Część praktyczną poprowadzili artyści – Józef Chyży, który jest malarzem, grafikiem i pracownikiem Działu Edukacji GSW oraz rzeźbiarz, również pracownik GSW – Ignacy Nowodworski.

– Ten duet wspaniale zachęcił najmłodszych do pracy – przekonuje Anna Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. – Nasi artyści służą pomocą każdemu w sposób indywidualny. W związku z czym nie ma tutaj dziecka, które nie miałoby koncepcji, jak ma wyglądać jego autorska moneta.

– Podczas warsztatów chcemy uświadomić dzieciom, że monety i banknoty, których na co dzień używamy są nie tylko środkiem płatniczym, ale też dziełem sztuki. Że są projektowane przez artystów plastyków – wyjaśnia Anna Łęgowik.

Warsztaty potrwają do połowy lipca. Łącznie z oferty skorzysta sześć grup. Dzieci z półkoloni, ze świetlic, z klubów osiedlowych, które zgłosiły się do udziału w projekcie. GSW zapewnia wszystkie materiały. Każde dziecko może zabrać swoją pracę na pamiątkę.

Jak zapewnia Anna Łęgowik wcześniejszy, również realizowany wspólnie z NBP projekt „Najpiękniejsze monety polskie” cieszył się dużym zainteresowaniem.

– Niestety, w czasie pandemii nie mogliśmy przyjąć wszystkich zainteresowanych, mieliśmy limity miejsc. Postanowiliśmy więc zorganizować w okresie wakacji działania edukacyjne dla dzieci, które spędzają wakacje w mieście. Dzisiaj gościmy grupę dzieci z Opoltenis. Dzieciaki mają niesamowitą wyobraźnię i są niezwykle kreatywne. Pracują z wielkim zapałem i entuzjazmem. Niektóre tylko martwią się, że stworzonymi przez siebie monetami nie będą mogły zapłacić w swoim ulubionym sklepie.

– Naszym założeniem jest edukacja poprzez działania plastyczne – dodaje. – Ta grupa miała dziś przed sobą prawdziwe wyzwanie: dostaję materiały i muszę mieć pomysł, jak ma wyglądać moja moneta. Jak widać te monety nie zmieszczą się do portfeli naszych gości, ale będą stanowiły wspaniałą pamiątkę z naszego spotkania.

Galeria Sztuki Współczesnej realizuje projekt wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim.

Fot. Anna Plewa

Fot. GSW

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze