Sezon ślubny uznajemy za rozpoczęty! Przyszli państwo młodzi, jeśli w ostatnich tygodniach mieliście problem z dopełnieniem urzędowych formalności, pamiętajcie, że część z nich możecie załatwić przez internet.

Gdyby ktoś pytał – nie pracujemy nad e-usługą umożliwiająca wzięcie ślubu online. Pracujemy za to nad innymi udogodnieniami dla przyszłych nowożeńców – Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji.

Od ręki

Przed wstąpieniem na nową drogę życia – poza ferworem przygotowań związanych z organizacją wesela, do załatwienia jest też kilka formalności. Aby ich dopełnić potrzebujemy kilku dokumentów, a przede wszystkim odpisu aktu urodzenia. Jak do tej pory pewnie nie był Wam potrzebny, a ostatnią osobą, która gdzieś go widziała była… mama.

Spokojnie, dajcie mamie wolne. O odpis aktu urodzenia nie dość, że możecie zawnioskować online, to – od niedawna – możecie go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

Co to oznacza w praktyce?

– Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument trafi do Was szybciej niż się spodziewacie.

Wydanie dokumentu przez automat jest możliwe przy spełnieniu kilku warunków:

  • odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć Ciebie,
  • system – w trakcie wypełniania wniosku – musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,
  • płatności za odpis należy dokonać online.

Na nową (cyfrową) drogę życia

Które akty dostępne są od ręki? W Systemie Rejestrów Państwowych (SRP) obowiązkowo rejestrowane są akty od 2015 roku. Do systemu wprowadzane są także starsze dokumenty. Dlatego jest spora szansa, że Wasze też już tam są.

Co zrobić, żeby najpierw zawnioskować o odpis, a później dostać go w wersji elektronicznej? Potrzebujecie profilu zaufanego i wizyty na portalu www.GOV.pl.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, możecie go założyć także od ręki. Warto to zrobić. Będzie to świetny początek Waszej nowej, cyfrowej, drogi życia.

Dzięki profilowi zaufanemu większość spraw urzędowych można załatwić przez internet, czyli bez wizyty w urzędzie. Po ślubie na pewno będziecie mieli co załatwiać, dlatego już teraz załóżcie profil zaufany. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Wyposażeni w profil zaufany, możecie przechodzić do działania.

Szybka akcja

Najpierw wejdźcie na portal www.GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Na początku zaznaczcie, że dokument chcecie otrzymać na swoją skrzynkę Mój GOV.

Ważne! Odpis, który uzyskacie, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukujcie go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Uspokajamy, jeśli system nie wyda Waszego odpisu automatycznie i tak go otrzymacie.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić – tak było zawsze, to nie ma związku z nową e-usługą:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online, macie do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Udany związek

Gotowy odpis znajdziecie w swojej skrzynce odbiorczej na koncie Mój GOV. A skrzynkę znajdziecie na www.GOV.pl (prawy górny róg strony). Logujecie się do niej profilem zaufanym.

Co jeszcze warto wiedzieć o naszej e-usłudze?

– Jest „odmiejscowiona”. A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

A aktu małżeństwa na pewno będziecie wkrótce potrzebować. Pamiętajcie, że o niego także możecie zawnioskować online. Mając profil zaufany załatwicie też wiele innych spraw. Dzięki niemu będziecie mogli np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu.

Z możliwości wnioskowania online o odpisy aktów stanu cywilnego do tej pory skorzystało już 144 498 osób, z czego tylko od początku tego roku ponad 61 tysięcy.

 

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Do wesela się… zdąży czyli ślubne formalności online

Inf. Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie