Aż 80 filmów bierze udział w 7. Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, którego finał odbędzie się po raz pierwszy w Opolu. Wielkie święto animacji już w sobotę 27 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego.

Na festiwal napłynęło ponad 250 animacji z dwóch ostatnich lat.

– Po selekcji w konkursie starsi widzowie oglądali 64 animacje w sześciu kategoriach: studyjnej, studenckiej, OFF&GO, animowany wideoklip, animowane fraszki i formanimy – wylicza Piotr Kardas, twórca i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

– Projekcje trwały od 1 marca do 14 kwietnia w całej Polsce w 110 różnych miejscowościach. Gościliśmy m.in. w kinach, domach kultury, galeriach, bibliotekach, szkołach.

Widzowie decydują

Jedynym jury w każdej z kategorii jest ogólnopolska publiczność. Po każdym z pokazów oddaje głosy na faworytów na kartach. Równolegle do konkursu głównego trwają też pokazy w konkursie „Teraz dzieci mają głos”, w którym animacje w kategorii przedszkolnej stworzyli dorośli, a we wczesnoszkolnej również dzieci.

– Ale wszystkie filmy oceniają tylko mali widzowie.

CZYTAJ: 15 lat Polski w UE. Markowscy, Kayah, Kupicha, Kowalska i inne gwiazdy w CWK w Opolu

Dotąd finał imprezy odbywał się w Łodzi i Pacanowie. – Stowarzyszenie Opolskie Lamy jest opolskim koordynatorem „O!PLA” od początku. Łączy nas świetna współpraca, więc w tym roku na finał zapraszamy fanów animacji do Opola – zapowiada Piotr Kardas.

W sobotę 27 kwietnia o godz. 18 w Muzeum Śląska Opolskiego poznamy laureatów każdej z kategorii.

– Wręczanie nagród będzie połączone z prezentacjami najlepszych filmów – podsumowuje szef festiwalu.

Wielki finał O!PLA w Opolu. Nagrodzą u nas twórców animacji z całej Polski

Laureaci otrzymają statuetki złotych, srebrnych i brązowych Tobołków Koziołka Matołka. / fot. O!PLA

SPRAWDŹ TEŻ: Spektakl „Beniowski. Ballada bez bohatera” zwyciężył 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.