W kalendarzu katolickim rozpoczął się ostatni etap przygotowań do święta Zmartwychwstania Pańskiego. Ten uroczysty i podniosły czas zwany w tradycji chrześcijańskiej Wielkim Tygodniem to dla wiernych kościoła katolickiego upamiętnienie ostatnich dni Chrystusa.
Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne, które rozpoczyna wieczorna msza święta w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.
Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające wspomniane Triduum Paschalne. Poszczególne odłamy chrześcijaństwa wykształciły własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia. Również w tradycji ludowej i regionalnej Wielki Tydzień zachował wiele zwyczajów. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu. Był to też czas wielkich porządków, przyozdabiania domów, które jednak należało zakończyć najpóźniej we wtorek.
fot. Obraz przedstawiający Chrystusa obmywającego stopy Piotra autor Ford Madox Brown (1821-93)