Po 16 miesiącach po powiększeniu Opola zmieniono nazwy tablic kolejowych w anektowanych miejscowościach.
Pasażerowie kolei do tej pory zatrzymywali się na stacjach: Czarnowąsy, Borki Opolskie (w gminie Dobrzeń Wielki) oraz Chmielowice (w gminie Komprachcice). Po prawie półtorej roku PKP zdecydowały o zmianie tablic z nazwami stacji.
Nowe nazwy brzmią: „Opole Czarnowąsy”, „Opole Borki” i „Opole Chmielowice”. Na budynku dworca w Czarnowąsach znajduje się jeszcze stara tablica (nowa jest na peronie).
Do zmian nie doszło w gminach Prószków i Dąbrowa – choć anektowano z nich kilka miejscowości, w żadnej z nich nie znajdował się przystanek kolejowy.
Choć w internetowym rozkładzie jazdy wciąż widnieją poprzednie nazwy stacji, system w automatach biletowych na dworcu zawiera już nowe. Chcąc więc kupić bilet kolejowy w automacie na dworcu, musimy pamiętać o zmianie nazwy stacji.
Obecnie na stacjach w Czarnowąsach i Borkach pociągi zatrzymują się cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku: dwa razy odjeżdżają do stacji Opole Główne, raz do Biskupic Oławskich i raz do Jelcza-Laskowic. Znacznie lepszą sytuację mają podróżni z Chmielowic: pociąg zatrzymuje się tam 18 razy: 9 razy odjeżdża do Nysy i 9 razy do głównej stacji w Opolu.
Dodajmy, że nie zawsze w anektowanych miejscowościach zmieniają się nazwy stacji kolejowych. Przykładem są Sławięcice, które od 1975 r. należą do Kędzierzyna-Koźla. Stacja, z której można dojechać do Gliwic, Nysy i głównego dworca w Kędzierzynie-Koźlu, do dziś nazywa się „Sławięcice”.