WODA W LICZBACH

Zastosowań wody jest wiele. Potrzebujemy jej by żyć, móc się rozwijać i normalnie funkcjonować. Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek o wodzie, z którymi warto się zapoznać.

ZAWARTOŚĆ WODY W ORGANIŹMIE CZŁOWIEKA
Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała, stanowi 45-75% jej masy. Jej zawartość w organizmie związana jest z wiekiem, płcią i budową. Poniżej informacja ile wody znajduje się w różnych częściach naszego ciała:

WODA W LICZBACH
Bez pożywienia człowiek jest w stanie funkcjonować około 40 dni, natomiast bez wody jedynie kilka.
Utrata zaledwie 1% całkowitej ilości wody w ciele człowieka powoduje odczucie pragnienia, na poziomie 10% jest niebezpieczna dla zdrowia, natomiast 20% powoduje już śmierć.

ZAWARTOŚĆ WODY W PRODUKTACH ROŚLINNYCH I ZWIERZĘCYCH
Głównym źródłem wody są płyny oraz spożywana żywność. Każdego dnia dostarcza nam ona 1/3 dziennego spożycia. Prawie wszystkie produkty spożywcze zawierają wodę, największą jej zawartością charakteryzują się w owoce i warzywa.
Zawartość wody w powszechnie spożywanej żywności i napojach:
sałata – 95%
ryby – 80%
jaja – 75%
pomidory – 91%
ziemniaki – 78%
mięso – 60%
mleko półtłuste-89%
pomarańcze – 86%
sok jabłkowy – 88%
truskawki – 90%
kefir – 91%
marchewka – 89%
ogórek – 96%

WODA NA ZIEMI

WODA W LICZBACHWoda zajmuje 2/3 powierzchni kuli ziemskiej. Wody słone czyli morza i oceany stanowią 96.5 % wszystkich wód, zajmuje to 361.3 mln km2 powierzchni. Wody słodkie – jeziora, rzeki zaledwie 3.5 %.

Gdybyśmy wyobrazili sobie Ziemię wielkości piłki do koszykówki to wtedy cała woda na Ziemi byłaby wielkości piłki do ping-ponga, zaś słodka woda wielkości ziarna kukurydzy.

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych obrazowo przekonuje, że gdybyśmy zebrali całą wodę do jednego naczynia w kształcie kuli, to miałaby ona średnicę 1385 km. Gdyby taką kulę zrobić tylko ze słodkiej wody, to byłaby to kula  średnicy 160 km. Większość wody słodkiej w stanie płynnym znajduje się pod ziemią – jest to około 8.4 mln km3. Znacznie więcej wody zamrożonej jest w lądolodach Antarktydy i Grenlandii – 29.2 mln km3.

12900 km3 wody występuje w atmosferze w postaci pary wodnej. Gdyby nagle cała ta para wodna skropliła się i spadła na Ziemię, to ulewa ta pokryłaby powierzchnię lądów ok. 3 cm warstwą wody. Do atmosfery każdego dnia odparowuje jej ok. 1170 km3.

ILOŚĆ WODY POTRZEBNA DO WYPRODUKOWANIA RÓŻNYCH TOWARÓW

1 kg cukru – 80 litrów
1 litr piwa – 10 litrów
1 kg papieru – 40 litrów
1 kg wełny – 150 litrów
1 kg aluminium – 1250 litrów
1 samochód – 35 000 litrów

ROZKŁAD ZAPOTRZEBOWANIA NA WODĘ W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

średnie zużycie wody w Polsce na osobę dziennie wynosi 140 litrów
mycie, higiena – 50 litrów
przygotowywanie posiłków – 6 litrów
zmywanie naczyń, sprzątanie – 14 litrów
pranie – 32 litry
woda do spłukiwania WC – 36 litrów
marnowanie wody przez nieszczelne krany – 2 litry

CIEKAWOSTKI
• 780 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej
• Przewiduje się, że do roku 2050 zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o około 44%. Będzie to spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem branży produkcyjnej, energetyki termalnej (głównie w wyniku wzrostu liczby elektrowni węglowych i gazowych), rolnictwa i gospodarstw domowych.
• Stopień poboru wód gruntowych wzrasta rocznie o od 1 do 2%, co dodatkowo przyczynia się do niedoborów wody na niektórych obszarach.
• Szacuje się, że ponad 80% wody wykorzystywanej na całym świecie i nawet do 90% w krajach rozwijających się, to brudna woda, zagrażająca zdrowiu ludzi i środowiska.
• Każdego dnia tylko z wydychanym powietrzem tracimy od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej

Źródła:

1. www.zwik-grodzisk.pl
2. www.eszkola-wielkopolska.pl
 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie