Ustawa Prawo Wodne stanowi, że ściekami są wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów. Powinny być one ujmowane przez systemy kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej i dopiero po oczyszczeniu odprowadzane do gruntu lub wód.
Najlepszym sposobem zagospodarowania wód deszczowych jest ich odprowadzanie do gruntu i w konsekwencji zasilanie nimi wód gruntowych. Jednak jak każdy z nas może zauważyć, gwałtownie postępuje proces uszczelniania terenu. Ma to miejsce na skutek budowy ulic, parkingów, terenów przemysłowych i magazynowych. Konsekwencją tego staje się stopniowy zanik obszarów nieutwardzonych, umożliwiających naturalną infiltrację i zasilanie wód gruntowych.
Systemy kanalizacji deszczowej projektuje się w zależności od intensywności opadów, która jest bardzo trudna do przewidzenia. W miesiącach letnich teren Polski narażony jest na długotrwałe lub bardzo obfite opady. Z kolei zimą odwilż może skutkować podtopieniami i zagrożeniem powodziowym.
Dlatego też zdarza się, żę systemy te są przewymiarowane. Innym razem intensywność opadów przerasta ich możliwości i mamy do czynienia z lokalnymi podtopieniami.
Wynika stąd konieczność modernizacji i rozbudowy systemów odwadniania miast i znalezienia sposobu finansowania tego typu działań polegającego na wprowadzeniu opłat za wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji, co planowane jest przez ustawodawców w niedalekiej przyszłości.
Tam, gdzie jest to możliwe, najlepiej odprowadzać wody opadowe i roztopowe wprost do ziemi lub odbiorników – jednak dopiero po ich odpowiednim podczyszczeniu w specjalnych urządzeniach (separatorach). Dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń wód tego typu odprowadzanych do gruntu lub wód powierzchniowych regulują przepisy Ustawy Prawo Wodne oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska.
W Polsce w ostatnich latach, zwraca się coraz więcej uwagi na zapobieganie podtopieniom poprzez rozwijanie infrastruktury spełniającej m.in. rolę retencji miejskiej, a polegającej na powiększaniu udziału powierzchni terenów biologicznie czynnych w ogólnej powierzchni miasta.
Bardzo praktyczną możliwością jest koncepcja odprowadzania wód opadowych do zbiorników retencyjnych z możliwością wykorzystania ich np. do podlewania trawnika czy ogrodu. Może warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem w swoim gospodarstwie domowym?
Źródła:
www.instalator.pl
www.isap.sejm.gov.pl
www.meteoprog.pl
www.wiadomosci.dziennik.pl