Co czują i myślą obrazy? Czy można wejść z nimi w interakcję? Jakie wartości nam oferują? Próbą odpowiedzi na te pytania jest wystawa „Niska rozdzielczość” Magdaleny Żołędź, którą jeszcze do 13 marca można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycji towarzyszy szereg atrakcji.

„Niska rozdzielczość” jest podsumowaniem poszukiwań artystycznych Magdaleny Żołędź dotyczących postfotografii i relacji widz – dzieło sztuki.

– Wystawa porusza dwie kwestie: możliwość zatrzymania się w pędzie codzienności i poświęcenia większej uwagi rzeczom, przedmiotom, emocjom oraz zastanowienie się nad światem cyfrowym i tym, co nam daje. Czy niesie ze sobą wyłącznie negatywne znaczenia, bo przecież wciąż narzekamy na świat cyfrowy, czy może, mimo wszystko, oferuje jednak wyższe wartości – wyjaśnia Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka wystawy „Niska rozdzielczość” i dodaje:

– Prace Magdy Żołędź skupiają się na roli obrazu cyfrowego i możliwości jego kontemplacji, czy też wyciągnięcia z niego wyższych wartości poprzez zatrzymanie, uważne oglądanie, nie tylko scrollowanie obrazów w naszych smartfonach.

Oprowadzania kuratorskie

– Wspólnie z artystką doszłyśmy do wniosku, że najbardziej optymalną formą zwiedzania „Niskiej rozdzielczości” będą oprowadzania kuratorskie bądź autorskie, które przybliżą widzom koncepcję całej wystawy i konkretnych prac – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska. – W tym duchu w każdą niedzielę organizujemy oprowadzanie z różnymi możliwościami.

I tak, w najbliższą niedzielę (20 lutego) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, tłumaczone na polski język migowy. W kolejną niedzielę (26 lutego) GSW zaprasza na oprowadzanie w języku rosyjskim. Na 6 marca zaplanowane jest z kolei oprowadzanie kuratorskie.

Medytacje, spotkania, rozmowy

– „Niska rozdzielczość” ma charakter medytacyjny i wyciszający – tłumaczy kuratorka wystawy. – Staramy się pokazać odbiorcom możliwość kontemplacji, zatrzymania, jaką oferuje świat zdjęć cyfrowych i nakłonić do zastanowienia nad wartościami, których nośnikiem są prace artystki. Pomyśleliśmy, że najbardziej tradycyjną formą zatrzymania jest medytacja. Dlatego w niedzielne wieczory 27 lutego i 6 marca zapraszamy do galerii właśnie na medytację. Spotkania poprowadzi znawca jogi i praktyk medytacyjnych, Łukasz Zalewski.

Z kolei 22 lutego odbędzie się wykład filozofa dra Wojciecha Mackiewicza, który na co dzień związany jest z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Opowie o tym, jak bardzo współcześnie zatraciliśmy umiejętność wypoczywania. Wykład „Mieć czy być” przybliży również koncepcję odpoczywania w naszej kulturze, ale też w kulturze azjatyckiej, od starożytności po czasy współczesne.

W ostatnim dniu wystawy GSW zaprasza na rozmowę o ikonoklazmie.

– Wspólnie z księdzem Wojciechem Prackim, proboszczem parafii ewangelicko-augsbuskiej w Opolu i Agnieszką Zientarską, filozofką i polonistką, zastanowimy się dlaczego boimy się obrazów – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska. – W chrześcijaństwie i innych religiach monoteistycznych wykształciło się pojęcie ikonoklazmu, lęku przed obrazami. Chcemy zapytać teologa i filozofkę o źródła tego lęku i prześledzić to zjawisko w czasach współczesnych. Obecnie nie ma ono już wymiaru religijnego, ale przecież wciąż narzekamy na to, że obrazy, Internet, media sterują naszym życiem. Wspólnie zastanowimy się, czy ta tendencja nie jest współczesnym ikonoklazmem.

Wydarzenia towarzyszące wystawie

  • W soboty 19, 26 lutego oraz 5, 12 marca w g. 15.00 – 18.00 można zarezerwować wystawę tylko dla siebie!
    Rezerwacja ekskluzywnego doświadczania wystawy na wyłączność prowadzona jest pod numerem telefonu 774025134. Indywidualni goście po dokonaniu rezerwacji wpuszczani są o pełnych godzinach, czas trwania zwiedzania 30 min.
  •  Osoby, które nie dokonały rezerwacji zwiedzania wystawy w soboty w g. 15.00 – 19.00 mogą mieć utrudnione możliwości doświadczania wystawy.
  • Na wystawę warto zabrać ze sobą smartfona z funkcją skanowania kodów QR, aby pobrać medytacyjną instrukcję zwiedzania wystawy. 

 

  • 20 lutego g. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Niska rozdzielczość” z tłumaczeniem na polski język migowy.

 

  • 22 lutego g. 18.00 – wykład „Mieć czy być? O potrzebie zwolnienia w czasach późnej nowoczesności” dr Wojciech Mackiewicz  (filozof, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu).
  • 27 lutego g. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Niska rozdzielczość” tłumaczone na j. rosyjski (na wystawę warto zabrać ze sobą smartfona z funkcją skanowania kodów QR).
  • 27 lutego g. 19.00 – medytacja na wystawie dla dorosłych, prowadzenie Łukasz Zalewski.
    – Na medytację należy zapisać się drogą mailową: adelakropiowska@galeriaopole.pl (wpisując w tytule maila medytacja oraz w treści: imię, nazwisko).
    – Zapisy do 24 lutego 2022. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
  • 6 marca g. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie (na wystawę warto zabrać ze sobą smartfona z funkcją skanowania kodów QR).

 

  • 6 marca g. 19.00 – medytacja na wystawie dla dorosłych, prowadzenie Łukasz Zalewski.
    – Na medytację należy zapisać się drogą mailową: adelakropiowska@galeriaopole.pl (wpisując w tytule maila medytacja oraz w treści: imię, nazwisko).
    – Zapisy do 24 lutego. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
  • 10 marca g. 13.00 – oprowadzanie z audiodeskrypcją. Prowadzenie Natalia Krawczyk.
  • 13 marca g. 16.00 – rozmowa filozofki i polonistki Agnieszki Zientarskiej z teologiem, księdzem Wojciechem Prackim.

Fot. Maciej Węgrzyn

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze