World Press Photo 2019. W Opolu otwarto jedyną taką wystawę w Polsce [GALERIA]

Uczestnicy wernisażu oglądający zdjęcie roku „Dziewczynka płacząca na granicy” autorstwa Johna Moore’a   © Tomasz Chabior

Najlepsze fotografie prasowe na świecie wykonane w 2018 roku można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Do 15 grudnia potrwa tam wystawa zdjęć nagrodzonych w 65. edycji konkursu World Press Photo.

Wernisaż i konferencja prasowa towarzyszące wystawie odbyły się w piątek. Choć zdjęcia laureatów konkursu pokazywane są w 45 krajach, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest jedynym miejscem w Polsce, w którym można zobaczyć tę wystawę. World Press Photo zagościło w niej już dziewiętnasty raz.

– Wystawa jest kumulacją zdjęć, będących pewnego rodzaju pigułką poprzedniego roku. Na fotografiach poruszane są najważniejsze tematy świata współczesnego i przy niektórych pracach poważnie zastanawiamy się, dokąd zmierzamy, a przy innych zwyczajnie się uśmiechamy. Wystawę organizujemy zawsze pod koniec roku, jako prezent świąteczny dla naszych odbiorców – mówiła Anna Potocka, dyrektor GSW w Opolu.

– Konkurs zawsze stoi na bardzo wysokim poziomie. Zgłoszone zdjęcia ocenia międzynarodowe jury złożone z uznanych fotografów, którzy doceniają wartość uchwyconej chwili, dokładność i szczerość autora oraz komentarz przygotowany do pracy – informowała Anna Potocka.

Wygrał problem migracji

Zdjęciem roku tegorocznej edycji została fotografia pt. „Dziewczynka płacząca na granicy” wykonana przez Johna Moore’a z agencji Getty Images. Praca przedstawia płaczącą dwulatkę, Yanelę Sanchez, podczas gdy jej matka, Sandra, jest przeszukiwana na granicy przez funkcjonariusza. Zdjęcie ma zwrócić uwagę całego świata na politykę rządu Stanów Zjednoczonych stosowaną wobec rodzin migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granice tego państwa.

– Całe wydarzenie trwało około dwóch minut, a po opublikowaniu tej fotografii wiele organizacji zaczęło się interesować losem Sandry Sanchez i jej córki. Ich historia miała pozytywne zakończenie, bo obie trafiły do ośrodka dla imigrantów, nie zostały rozdzielone i oczekiwały na swój azyl – zdradziła Anna Łęgowik, kierownik działu promocji, informacji i edukacji GSW w Opolu.

Fotoreporterska światowa elita

World Press Photo to najważniejszy konkurs fotografii prasowej na świecie, którego organizatorem jest fundacja World Press Photo w holenderskim Amsterdamie. Każdego roku wystawa pokazywana jest w 45 krajach całego globu. Tematy, które poruszają nagrodzone prace, to współczesne problemy, środowisko, główne wiadomości, natura, portret i sport.

Zostanie laureatem takiego konkursu wiąże się z dołączeniem do światowej elity fotoreporterów. Nie bez powodu na bieżącą, już 65. edycję, swoje prace nadesłało aż 4 738 fachowców z największych redakcji i agencji fotoreporterskich na świecie. Zgłosili oni łącznie 78 801 zdjęć.

Odpowiedzialność, szczerość i rzetelność

Żeby jednak zdjęcie mogło zostać ocenione przez komisję, musi spełnić szereg wymagań. – Przesyłane na konkurs fotografie muszą przedstawiać świat takim, jaki jest i nie mogą zakłamywać rzeczywistości. Na ich autorach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność pokazania odbiorcom nieskazitelnej prawdy – podkreślała Samira Damato, koordynatorka wystawy z ramienia fundacji World Press Photo w Amsterdamie, która gościła na piątkowych wernisażu i konferencji prasowej.

W przeciwnym razie zdjęcie zostaje zdyskwalifikowane. – Zabronione jest reżyserowanie sceny czy jakiekolwiek ingerowanie w fotografowaną sytuację. Niedopuszczalne jest też stosowanie technik fotomontażu, nie można wycinać lub doklejać elementów kadru. Oczywiście dopuszczalna jest postprodukcja chociażby w ciemni cyfrowej, ale w tym przypadku również należy zachować umiar. Kadrowanie, prostowanie horyzontu i korekcja kolorów są możliwe tylko wtedy, gdy nie wpływają na rzetelność tego, co fotografujemy – wymieniała Samira Damato.

World Press Photo 2019. W Opolu otwarto jedyną taką wystawę w Polsce [GALERIA]

Samira Damato przy zdjęciu roku podczas piątkowej konferencji prasowej   © Tomasz Chabior

Wystawa potrwa do 15 grudnia

Nagrodzone fotografie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej (pl. Teatralny 12, Opole) od 23 listopada do 15 grudnia codziennie od 10.00 do 20.00. Wyjątkiem będzie 6 grudnia, gdy wystawa będzie czynna o dwie godziny dłużej – od 10.00 do 22.00.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.