20. – jubileuszowa edycja wystawy World Press Photo w Opolu rusza już w najbliższych dniach. Wernisaż odbędzie się w (czwartek) 18 lutego w formie online, natomiast goście będą mogli odwiedzać Galerię od soboty (20 lutego).
Dziś (17 lutego) zorganizowano konferencję prasową, podczas której organizatorzy opowiadali o tegorocznej edycji konkursu.
Bardzo dziękujemy wszystkim firmom, patronom, partnerom oraz całej załodze Galerii Sztuki Współczesnej. Musicie mi Państwo uwierzyć, w organizację tej wystawy zaangażowani byli wszyscy pracownicy, bez nich z pewnością by się nie udało – mówiła dr Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW.
Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent miasta Opola – Arkadiusz Wiśniewski, w spotkaniu udział wzięła przedstawicielka Urzędu Miasta Opola.
Jest nam niezmiernie miło, szczególnie teraz, móc zorganizować wraz z Galerią wystawę w formie stacjonarnej. Warto podkreślić, że jest to pierwsze tak duże i ważne wydarzenie kulturalne po obluzowaniu niedawnych obostrzeń. Dzięki wystawie możemy obserwować konflikty, problemy, ale też piękno otaczającego świata z czasów jeszcze przed wybuchem pandemii. Kulturalny rok w Opolu zaczynamy 20. edycją World Press Photo – mówiła Magdalena Matyjaszek naczelnik wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Opole.
Fundacja World Press Photo została powołana w roku 1955 przez grupę holenderskich fotografów, których celem było uhonorowanie najlepszych osiągnięć w dziedzinie dziennikarstwa wizualnego. Wartości przyświecające Fundacji to przejrzystość, dokładność oraz różnorodność, a jej misją jest łączenie świata z historiami, które mają znaczenie.
W konferencji udział wzięła również, przebywająca w Amsterdamie – Marika Cukrowski, menadżerka oraz kuratorka wystawy WPP w Opolu.
Na wystawie WPP 2020 prezentowane są zwycięskie zdjęcia organizowanego corocznie konkursu fotograficznego. Zdjęcia nadesłało 4282 fotografów, reprezentujących 125 państwa, a łączna liczba zgłoszonych zdjęć to aż 73 996, spośród 44 nagrodzonych fotografów – 15 było w przeszłości laureatami konkursu – mówiła Marika Cukrowski
Wyboru zwycięskich prac dokonuje niezależne jury, zdjęcia oceniane są anonimowo, jury nie zna autorów wybieranych prac.
Co roku wystawa wyróżnionych zdjęć jest prezentowana w około 100 miastach i 65. krajach, łącznie dociera do prawie 4 milionów widzów. Rok 2020 był trudny, jednak wystawę udało się zorganizować w 61. miejscach i jesteśmy z tego bardzo dumni – dodaje Marika Cukrowski.
Tematami przewodnimi tegorocznej wystawy są protesty oraz rola młodzieży w inicjowaniu zdjęć, co najlepiej widać w historiach prezentowanych z krajów takich jak np. Sudan czy Chile. Kolejnym tematem jest kwestia środowiska naturalnego, która stanowi motyw przewodni również w innych kategoriach.
W tegorocznym konkursie po raz pierwszy o tytuł zdjęcia roku ubiegali się fotografowie z Etiopii i Algierii, którzy po raz pierwszy nadesłali swoje prace.
Za zdjęcie roku jury World Press Photo uznało fotografię wykonaną przez Yasuyoshi Chiba z Japonii dla Agencji France Press, przedstawiającą młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.
Z kolei nagroda Historia Roku powędrowała do francuskiego fotografa Romaina Laurendeau za pracę pt. „Kho, the Genesis of a Revolt”.
Trudno w tym momencie nie wspomnieć o skutkach pandemii, okresie bardzo trudnym dla ludzi na całym świecie, również dla dziennikarzy. Jako Fundacja będziemy starali się z całych sił wspierać rozwój dziennikarstwa wizualnego – podkreślała Marika Cukrowski.
Obecnie trwają pracę związane z kolejną edycją konkursu – World Press Photo 2021, nominacje ogłoszone zostaną 10 marca, natomiast 15 kwietnia poznamy nazwiska zwycięzców.
Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej potrwa od 20 lutego do 21 marca 2021, codziennie w godzinach 12-22 (sale główne GSW). Zwiedzanie będzie mogło się odbyć wyłącznie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, jednocześnie w Galerii będzie mogło przebywać 25 zwiedzających.
W każdą niedzielę w godz. 16.00 – 18.00 w Galerii dyżur będzie pełnił jeden z pracowników, który będzie odpowiadał na pytania zwiedzających oraz przybliżał im historie przedstawianych prac.
Organizatorzy nie obawiają się o niską frekwencję, a wręcz sądzą, że po tak długim okresie gdy instytucje pozostawały zamknięte, goście jeszcze chętniej odwiedzą opolską wystawę.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy – od 20 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.