System monitorujący, inkubatory, respiratory czy ultrasonograf to tylko mały wycinek tego, co trafiło dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy przez ostatnie 10 lat do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (dawniej WCM-u) przy ul. Witosa w Opolu. Skala pomocy fundacji jest nieoceniona.
– Wartość sprzętu, który dostajemy od 2008 roku to ponad 3,5 mln zł. Znaleźć go można niemal w całym szpitalu – informuje Małgorzata Lis-Skupińska, rzeczniczka szpitala.
Specjalistyczna aparatura od WOŚP-u jest m.in. na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków, Pediatrii, Chirurgii Dziecięcej, Chorób Wewnętrznych, Laryngologii, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Neurochirurgii także w poradni laryngologicznej, audiologicznej czy na diabetologii.
Jakiego typu sprzęt od WOŚP-u ma USK?
– Najnowsze dary, które dostaliśmy w 2018 roku i już w 2019, to pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet, rozkładane fotele dla rodziców przebywających ze swoimi chorymi dziećmi na oddziałach, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, pulsoksymetry, aparaty EKG, materace grzewcze żelowe dla dzieci i noworodków, kardiomonitory, urządzenie do dekontaminacji wnętrza karetki N – wylicza Małgorzata Lis-Skupińska.
Największym beneficjentem WOŚP-u w szpitalu przy Witosa jest Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci.
Maluszki pod ścisłą kontrolą supernowoczesnych maszyn
– Trzy lata temu otrzymaliśmy piękny, wielki i najważniejszy prezent od fundacji w postaci całego systemu monitorującego na wszystkich stanowiskach intensywnej terapii – mówi dr n med. Wojciech Walas z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
– Oznacza to, że mamy kilkanaście w pełni wyposażonych monitorów podstawowych funkcji życiowych dzieci. Te systemy są ze sobą sprzężone i umożliwiają paniom pielęgniarkom obserwowanie najważniejszych życiowych parametrów ze swoich stanowisk.
Dodatkowo oddział wyposażony został w inkubatory, respiratory, ultrasonograf, a także laser służący do fotokoagulacji laserowej, który ratuje wzrok skrajnie niedojrzałych wcześniaków.
– Mamy też urządzenia do przesiewowego badania słuchu, które są standardowym wyposażeniem miejsc, gdzie leczy się noworodki. One są dostarczane w ramach jednego z programów medycznych WOŚP-u – wyjaśnia Wojciech Walas.
Rozwiązują problemy polskich szpitali. Jak USK radziłby sobie bez sprzętu Owsiaka?
– Cała intensywna terapia noworodków, neonatologia oraz intensywna terapia dzieci byłyby o dwa kroki do tyłu. Trzeba sobie zdać sprawę, że sprzęt od WOŚP-u to nie jest pomoc sporadyczna, czy doraźne rozwiązywanie potrzeb – tłumaczy.
– Dzięki skoordynowanym i bardzo przemyślanym działaniom fundacji oraz rozeznaniu w potrzebach lekarzy z szpitali w całej Polsce, WOŚP rozwiązuje problemy w skali krajowej. Przykładem jest np. program pod hasłem Upowszechnienie Nieinwazyjnych Wentylacji u Noworodków.
Chodzi o to aby noworodki niewydolne oddechowo nie musiały być intubowane i podłączane do respiratora, tylko korzystały z tzw. wentylacji nieinwazyjnej.
– To rzecz, która zmieniła oblicze leczenia niewydolności oddechowej noworodków. Dzięki temu osiągamy lepsze efekty leczenia, jest mniej powikłań, które mogą utrzymywać się u dziecka przez wiele lat – podkreśla.
Opolanin w komisji ekspertów WOŚP
Dodajmy, że dr Wojciech Walas z USK w Opolu już od wielu lat należy do grona ekspertów biorących udział w przetargach na sprzęt, który potem trafia do konkretnych szpitali.
– Przynajmniej dwa razy do roku jestem w Warszawie po kilka dni. Robimy wtedy ogromne zakupy. Komisja ekspertów pracuje z fundacją po to aby wybrać najpotrzebniejszy i optymalny sprzęt spośród wielu możliwych ofert. Fundacja decyduje tylko o rodzaju sprzętu jaki kupujemy danego roku.
Przypomijmy, że w tym roku hasło 27. WOŚP-u brzmi „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Orkiestra Owsiaka ku[pi tym razem sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Dodajmy, że szpital w tym roku przekazał na licytację WOSP rysunki małych pacjentów oraz piłkę z podpisami druzyny Zaksy KK.
Wielka zabawa, licytacje i przede wszystkim kwestowanie już w niedzielę (13 stycznia), Wolontariusze już od godz. 9.00 pojawią się na ulicach miasta i regionu.
fot. materialy USK