Do czego może doprowadzić przestrzeń internetowa oraz jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwem – to tematy, które zostały poruszone dziś w Opolu na konferencji pt.: „Nastolatki w Internecie, współczesne zagrożenia w sieci”.

Środki na realizację konferencji zostały pozyskane z Urzędu Miasta Opole oraz z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Była to pierwsza tego typu konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie „Droga do Celu”. Spotkań dotyczących problemów, z jakimi boryka się młodzież będzie więcej. Od września do października stowarzyszenie będzie organizowało spotkania w takich szkołach jak: Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VI, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr IX w Opolu, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr II, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Czarnowąsach oraz Publicznej Katolickiej Szkole na ul. Plebiscytowej.

– Poświęcamy ten rok cyberprzemocy. Chcemy pokazać młodzieży problemy, jakie niesie za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Od września będą organizowane profilaktyki rówieśnicze prowadzone na zasadach rozmowy młodego człowieka z młodym człowiekiem. Kierunkujemy nasze działania do młodych ludzi, aby pokazać im alternatywne spędzanie wolnego czasu – poinformowała nas Jolanta Dec, wiceprezes Stowarzyszenia „Droga do Celu”.

Cyberprzemoc to pewne zachowania, które krzywdzą emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

O tym, jak poważnym problemem jest cyberprzemoc i jakie konsekwencje prawne za sobą niesie, poinformował nas Artur Lipiński, Sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, znany z programu „Sąd Rodzinny”:

– Problem cyberprzemocy jest poważny i narastający. To co dzieje się na przestrzeni ostatnich lat mówi nam o tym, że cyberprzemoc wzrasta i to w tempie bardzo szybkim. To nie dzieje się tylko w Polsce, ale w większości krajów, choć u nas to zjawisko można traktować jako bardzo poważne. Wśród młodych ludzi czy osób dorosłych brakuje świadomości. Cyberprzemoc wiąże się z odpowiedzialnością karną czy cywilną – są to czynności niedozwolone. Powoli przyczajamy się do cyberprzemocy, lecz nie wszyscy to wytrzymują i skutki są różne, dochodzi również do tych tragicznych. Dzieci mają prawo do tego, aby popełniać błędy, nie mają doświadczenia, a warto zwrócić uwagę, że świadomość prawna wśród osób dorosłych jest bardzo niska – nie ma edukacji prawnej albo jest ona jedynie szczątkowa.

Podczas konferencji mgr Sławomir Kania przedstawił statystki:

– Jak wynika z Report Norton Online Family 2011 roku, co piąty nauczyciel osobiście doświadczył prowokacji internetowej lub zna osobę, która miała podobne doświadczenia. W Polsce 27% nauczycieli bezpośrednio zetknęło się z takim przypadkiem lub zna innego nauczyciela, który stał się ofiarą tego zjawiska. Jak pokazują badania EU Kida Online, blisko 25% dzieci w Polsce kontaktuje się online z osobami znanymi wyłącznie z sieci, a 7% spotkało się z osobą poznaną w Internecie. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że aż 70% rodziców dzieci, które spotkały się z kimś poznanym online nie wie, że do takiego spotkania w ogóle doszło. Statystyki związane z pedofilią wykazały, że 92% dwulatków w Stanach Zjednoczonych istnieje już w wirtualnym świecie, a około jedna trzecia z nich jest obecna na portalach społecznościowych w ciągu pierwszych 24 godzin życia. Warto również zwrócić uwagę, że dostępnych jest 100 tys. stron z pornografią internetową, a codziennie pojawia się osiem nowych stron.

Możemy uchronić nasze dziecko w pewnym stopniu i założyć kontrolę rodzicielską, dzięki której możliwe jest decydowanie, jakie aplikacje pozwalamy pobierać i instalować naszym dzieciom. Można także konfigurować kontrolę rodzicielską, np. w sklepie Google Play w Androidzie, który w przeciwieństwie do systemu iOS nie ma wbudowanej funkcji ochrony rodzicielskiej. Pozostaje nam więc ustawienie kontroli aplikacji pobieranych ze sklepu Google Play. Aby założyć kontrolę rodzicielską w sklepie Androida, musimy włączyć Google Play, wejść w menu znajdujące się w lewym górnym rogu, a następnie wybrać „Ustawienia” i „kontrola rodzicielska”.

– To dopiero wspólna praca dzieci, nauczycieli i rodziców może coś zdziałać – dodaje dr Ewa Kosowska.

Na konferencji dyskutowano m.in.: o flamingu, prześladowaniu, kradzieży tożsamości, upublicznieniu tajemnic, cyberstalkingu, happy slappingu, poniżeniu, wykluczeniu, agresja technicznej, cyberbullyingu oraz cyberbaitingu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie