52 delegatów z całego województwa wybrało zarząd na kolejną kadencję i swoich reprezentantów na zjazd krajowy. Jednogłośnie przyjęto też nowy statut Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Wszystko to stało się podczas 19. Wojewódzkiego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Spotkanie przy zachowaniu bezpiecznych odległości i innych reżimów sanitarnych zorganizowano w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Prowadził je wiceprezes zrzeszenia Jan Domek.
Zarząd na lata 2020-2023 będzie liczył dwadzieścia osób, a na jego czele na trzecią kadencję z rzędu stanie Gerard Halama. – Mamy ścisłe kierownictwo, bardzo dobrych pracowników i aktywny zarząd. W naszym zespole jest moc i dzięki temu przyjemnie się pracuje – przyznał.
Delegaci byli jednogłośni
Spośród delegatów wojewódzkich wybrano też pięcioro reprezentantów na Krajowy Zjazd Zrzeszenia LZS. Powołano również Wojewódzką Komisję Rewizyjną WZ LZS. We wszystkich głosowaniach, które przeprowadzono podczas zjazdu, delegaci byli jednogłośni.
– Uczestniczę w takich spotkaniach od lat 90. i jeszcze nie zdarzyła się podobna sytuacja. To pokazuje, jak bardzo się ze sobą zgadzamy, oraz że oceniamy się bardzo wysoko i mamy do siebie zaufanie – mówił Gerard Halama.
W taki sam sposób udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi i przegłosowano zmiany w statucie zrzeszenia. Podjęto też nowe uchwały i rozpatrzono wnioski dotyczące funkcjonowania organizacji.
Każdy może uprawiać sport
W województwie opolskim Ludowe Zespoły Sportowe i Ludowe Kluby Sportowe stanowią prawie jedną trzecią wszystkich klubów. Jest ich 295 i zrzeszają około 10,7 tys. członków. Większość, bo aż 9,6 tys. z nich to osoby niepełnoletnie.
W ciągu ostatnich czterech lat LZS-y i LKS-y zorganizowały ponad 6 tys. imprez sportowych i projektów, w których wzięło udział łącznie prawie 241 tys. miłośników sportu. Odbyło się też 13 imprez turystycznych, z których skorzystało prawie 1,3 tys. osób.
– Zawodnicy z naszych LZS-ów i LKS-ów występowali też w mistrzostwach i pucharach Polski oraz czempionatach międzynarodowych. Mamy utalentowanych sportowców, świetne bazy treningowe i piękne tradycje. Mam nadzieję, że nasza młodzież niedługo zastąpi dawnych mistrzów z Opolszczyzny – mówił wiceprezes Jan Domek.
W LZS-ach i LKS-ach uprawiać można lekkoatletykę, łucznictwo, zapasy, taekwondo, karate, szachy, piłkę nożną, badmintona, tenisa stołowego, jeździectwo, kolarstwo, piłkę ręczną, hokej na trawie, koszykówkę, siatkówkę, podnoszenie ciężarów i bieg na orientację.
– Krzewimy kulturę fizyczną we wsiach i w małych miastach. Funkcjonujemy też w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Nysie. Jesteśmy w 70 z 71 opolskich gmin, a nie ma nas jedynie w gminie Pokój. Chcemy, aby coraz więcej ludzi w różnym wieku uprawiało sport – podkreślał Gerard Halama.
Niełatwa kadencja
– Poprzednie cztery lata nie były łatwe – ocenił Jan Domek. – Tak jak zmienia się rzeczywistość, w której żyjemy, tak samo zmieniało się nasze zrzeszenie. Część działaczy pamięta jeszcze lata 70. i 80., gdy klubów było o wiele więcej. Od tamtego czasu ich liczba zmalała i w kolejnej kadencji musimy tak pracować, żeby dzieci i młodzież z przyjemnością dołączały do klubów. Rozwój sportu na szczeblu lokalnym jest bardzo ważny.
Zarząd Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu na lata 2020-2023:
Gerard Halama (przewodniczący)
Kazimierz Bodaszewski
Stanisław Czepiel
Jan Domek
Jacek Dziuba
Leszek Gapiński
Marek Gołębiowski
Daniel Jano
Anna Kasprzyk
Anna Kocińska-Scholz
Jan Siekaniec
Janusz Stefanko
Irena Twardawski
Tadeusz Walczuk
Ireneusz Wodniak
Stanisław Rosiński
Mirosław Olszewski
Marian Staniszewski
Leszek Głowacki
Marek TruchanCzłonkowie Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej WZ LZS w Opolu:
Jan Chruściel
Wiesław Okaj
Wilfryd Parchatka
Józef Woźniak
Norbert ZielonkowskiDelegaci na Krajowy Zjazd Zrzeszenia LZS:
Jan Domek
Gerard Halama
Anna Kasprzyk
Anna Kocińska-Scholz
Jan SiekaniecRezerwowi:
Jacek Dziuba
Tadeusz Walczuk