Radni Sejmiku Wojewódzkiego rozmawiali na temat zrównoważonej gospodarki leśnej w województwie opolskim. Debata nie była wyłącznie teoretyczna – radni odwiedzili tartak Stora Enso i nadleśnictwo w Kup, gdzie specjaliści w dziedzinie leśnictwa opowiadali o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa gospodarka zasobami leśnymi.

Jedną z przyczyn, dla której radni postanowili w terenie przyjrzeć się gospodarce leśnej w województwie, była krytyczna opinia publiczna na temat wycinki lasów i zarzuty o niewłaściwym gospodarowaniu drzewostanem. Tymczasem goście sesji, przedstawiciele Lasów Państwowych (zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej, Hubert Wiśniewski, oraz naczelniczka wydziału ochrony lasu, Liliana Armatys), postanowili udowodnić, że mając odpowiednie doświadczenie i certyfikację, można podjąć decyzję, w jaki sposób gospodarować drzewostanem nie zapominając o kwestiach finansowych, ponieważ utrzymanie zasobów leśnych jest także kosztochłonne, a Lasy Państwowe finansują się same.

Pierwszą częścią sesji terenowej była wizyta w Stora Enso – największym tartaku w Europie, który mieści się w Murowie. Radni zapoznali się z całym cyklem produkcyjnym oraz rozwiązaniami stosowanymi w zakładzie. Jego przedstawiciele opowiedzieli o kierunkach rozwoju firmy. Najważniejsze jest to, że system produkcyjny w Stora Enso podlega szczegółowym kontrolom pochodzenia produktu przeprowadzanym przez niezależne instytucje. Stąd jakiekolwiek nadużycia względem nieprawidłowego wykorzystania zasobów drewna są niemożliwe, ale też przede wszystkim są sprzeczne z polityką firmy, dla której również ważna jest zrównoważona gospodarka leśna.

Z kolei na terenie nadleśnictwa w Kup radni usłyszeli o nasadzeniach prowadzonych na jego terenie, metodach ochrony młodego drzewostanu oraz o zabezpieczeniach przed szkodami, jakie może mu wyrządzić zwierzyna leśna. Aby temu zapobiec, stosuje się preparat na bazie krzemu lub lanoliny, co odstrasza zwierzęta przed obgryzaniem drzewostanu, które jest zabójcze zwłaszcza dla młodych drzew.

Radni poznali też dwie metody funkcjonowania lasu. Na własne oczy zobaczyli 125-letni las, w którego część nie ingerowano od 25 lat, a druga była regularnie pielęgnowana. Efektem braku ingerencji jest niemożność przemysłowego wykorzystania drewna, a ponieważ Lasy Państwowe nie są w żaden sposób dotowane i utrzymują się z własnej pracy, funkcjonowanie umożliwia im możliwość wykorzystania drewna w procesie przemysłowym. Wycinka drzew przeznaczonych pod przemysł nie jest jednak przypadkowa. Drzewa w pewnym wieku nie absorbują już takiej ilości dwutlenku węgla. Ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, leśnicy wiedzą najlepiej, w którym momencie drzewo jest najbardziej produktywne, a w którym można je wykorzystać w celach przemysłowych.

Dla lasów równie zabójcze co pożary są susze. Z tego względu radnym przedstawiono nowe sposoby na zatrzymanie wody w lesie. Kiedyś panowała tendencja do jak najszybszego wyprowadzania wody z terenów leśnych, dzisiaj się to jednak zmieniło. Stosowana jest między innymi drobna retencja, stopnie wodne, tworzenie stawów czy jezior. Na terenie województwa świetnym przykładem są stawy w Gospodarstwie Rybackim w Krogulnej. Ich głównym zadaniem jest chów i hodowla ryb słodkowodnych, jednak równie ważne są działania na rzecz ochrony przyrody. Stawy w Krogulnej to nie tylko zbiorniki retencyjne, ale też często są wykorzystywane jako naturalne wodopoje dla dzikiej zwierzyny. Wśród trzcin rosnących na brzegach schronienie znalazło wiele gatunków ptaków.

Niebawem na łamach naszego portalu rozpoczniemy cykl materiałów na temat gospodarki leśnej. Zapraszamy do regularnego odwiedzania nas!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie