W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowało plenerową wystawę czasową „To jeszcze nie koniec…” Żołnierze września 1939 w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939-1945).
Zawarte w tytule wystawy słowa „To jeszcze nie koniec…” przypominają, że dla wielu z nich kampania wrześniowa 1939 r. stanowiła dramatyczny prolog do dalszej niedoli i represji – w stalagach, oflagach i łagrach. Ekspozycja przybliża nie tylko wydarzenia z września 1939 r. oraz realia obozowej rzeczywistości jeńców, ale uwzględnia także ich losy po odzyskaniu wolności oraz perspektywę rodzin oczekujących na nich w domach.
– Pracując nad wystawą, staraliśmy się połączyć możliwie bogaty przekaz faktograficzny z empatycznym podejściem, skłaniającym do refleksji nad brutalnie ślepym losem wojennym. By osiągnąć ten cel, sięgnęliśmy po zróżnicowany materiał źródłowy, w tym fotografie, dokumenty i zapiski wspomnień pochodzące ze zbiorów prywatnych. W efekcie nasza najnowsza wystawa pełni jeszcze jedną ważną rolę – stanowi świadectwo żywej pamięci rodzinnej, która dzięki instytucji muzeum, ma szansę zmaterializować się w przestrzeni publicznej – mówi Magdalena Kruk-Kuchcińska, Koordynator Sekcji Komunikacji i Wizerunku
Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Rezultaty pracy zaprezentują podczas wernisażu, który odbędzie się 17 września (wtorek) o godz. 13.00 w Opolu przy ul. Minorytów 3. Ekspozycję będzie można zwiedzać na dziedzińcu Muzeum do 31 października br.
Inf. Centralne Muzeum Jeńców Wojennyc