Dzięki dofinansowaniu Konsulatu RFN w Opolu oraz datkom mieszkańców, ponownie wydano przewodnik „Opole – spacery po mieście, którego już nie ma”. Od dziś publikacja jest dostępna w siedzibie TSKN. Pierwsze wydanie rozeszło się w tydzień.

Dwujęzyczny, polsko-niemiecki przewodnik po Opolu został wydany pod koniec 2019 roku przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Autorzy – Monika Adamska, Maciej Borkowski, Joanna Filipczyk, Beata Kubica, Gerhard Schiller i Krystyna Słodczyk pracowali nad nim trzy lata.

Przewodnik opowiada o Opolu widzianym z różnych perspektyw, także o tym już nieistniejącym. O historii opolskich Żydów, rabinie Leo Baecku, królewskim kacie i Karolu Musiole. O starej nekropolii przy ul. Wrocławskiej, dawnych gospodach, parku miejskim na Bolko, miejscach sakralnych i obiektach międzywojennego modernizmu. Trasy zawierają mapki z aktualnymi zdjęciami historycznych miejsc.

1000 egzemplarzy pierwszego wydania przewodnika rozeszło się w ciągu tygodnia. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się publikacja, skłoniło organizatorów do próby wznowienia przewodnika. Ostatecznie, dzięki wsparciu Konsulatu RFN i datkom mieszkańców, TSKN wydało kolejne 1000 egzemplarzy.

– W pierwszej kolejności egzemplarze publikacji trafią do tych osób, które postanowiły wesprzeć finansowo naszą inicjatywę. Kolejne – do zainteresowanych mieszkańców Opola – mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. – Cieszę się, że udało się ponownie wydać tę publikację. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Warto znać historię swojego miasta, a ta publikacja daje wyjątkową możliwość odkrywania jej na własną rękę. Autorzy są bardzo mocno związani z miastem, włożyli sporo serca w teksty.

Przewodnik od dziś jest dostępny w biurze TSKN na ul. Konopnickiej 6 w Opolu (pierwsze piętro) za minimalną darowiznę 10 zł na kolejne publikacje tego typu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze