Zajęcia były skierowane do dzieci uczestniczących w feriach zimowych z Gminnym Ośrodkiem Kultury, a poprowadził je Wojciech Sudnicki z Lab of Life. Podczas nich główną rolę odegrały sok z czerwonej kapusty i… pampersy.
Warsztaty chemiczne odbyły się we wtorek, 14 lutego, w sali plastycznej dobrzeńskiego domu kultury. Uczestniczyło w nich ponad 20 dzieci, które mogły eksperymentować, bawić się chemią oraz uczyć jej w prosty i przystępny sposób.
– Zachęcam tak do eksperymentowania i doświadczania świata wszystkimi zmysłami: wzrokiem, węchem, smakiem i dotykiem – podkreśla Wojciech Sudnicki. – Dziś na przykład, za pomocą soku z czerwonej kapusty, dzieci badają substancje znane im z codziennego życia. Produkują też sztuczny śnieg, który będą mogły zabrać do domu.
Sok z czerwonej kapusty posłużył jako naturalny indykator odczynu pH. Uczestnicy zajęć badali nim między innymi kwaśny ocet, neutralną wodę i zasadowy proszek do prania. W zależności od odczynu badanej substancji sok zmieniał kolor na różowy, niebieski lub zielony, albo nie zmieniał go wcale.
Sztuczny śnieg dzieci otrzymywały natomiast z pampersów – znajdująca się w nich substancja jest higroskopijna, a więc bardzo łatwo wchłania wilgoć. W połączeniu z wodą tworzy więc papkę przypominającą mokry śnieg. Uczestnicy mogli też zabarwić swój „produkt” oraz zobaczyć, jak prowadzący zajęcia podpala dwa czerwone serduszka ulepione ze sztucznego śniegu.
Wojciech Sudnicki to nauczyciel chemii, który podczas szkolnych zajęć nigdy nie ogranicza się do teorii, prezentując swoim uczniom wiele praktycznych doświadczeń. Poza szkołą to natomiast aktywny chemik będący autorem projektu Lab of Life umożliwiającego – głównie dzieciom – eksperymentowanie i doświadczanie świata.
Jak czytamy na jego stronie internetowej: „Działania Lab of Life to chęć przełamania nudnych szkolnych lekcji chemii. Chcemy zarażać pasją i ciekawością świata już od najmłodszych lat. Naszym głównym celem jest pokazanie chemii nie od strony wzorów, ale od strony eksperymentów i doświadczeń”.