Chóralne występy samców żab zielonych (jeziorkowej, śmieszki i wodnej) to znak, że nadeszły wiosenne gody. Można się o tym przekonać przystając przy którymkolwiek z oczek wodnych znajdujących się w opolskim zoo.

Od jajeczka do dorosłej żaby

Do żabich godów dochodzi, gdy wiosną pojawią się pierwsze upały, a temperatura wody wzrośnie do około 20 stopni Celsjusza. Wtedy samce gromadzą się nad zbiornikami wodnymi i nawołują samice głosem godowym zwanym rechotem. Jest on wzmacniany dzięki workom głosowym, które nadymają się niczym baloniki.

– Miłosny uścisk żab – ampleksus, może trwać wiele godzin – mówi Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego zoo. – Samiec wskakuje wówczas na samicę, a ta nosi go do momentu, aż złoży skrzek. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Bywa, że jedna samica dźwiga naraz dwóch samców. W świecie tych płazów nie brakuje też zaciekłych walk między kilkoma osobnikami o jednego partnera czy partnerkę. Nierzadko dochodzi nawet do zrzucania konkurujących ze sobą samców z grzbietów samic.

Ze skrzeku wylęgają się larwy zwane kijankami, które ostatecznie przeobrażą się w młode osobniki żab

W ciągu jednego sezonu samice – w zależności od gatunku – składają nawet do 10 tysięcy jaj. Po kilku dniach w skrzeku rozwijają się larwy – kijanki, które po około 10 dniach zaczynają samodzielne życie pod wodą dzięki skrzelom. Te zastępowane są przez płuca dopiero po około 80 dniach i wtedy młoda żaba, posiadająca już kończyny, może wyjść na ląd. Po blisko trzech miesiącach od złożenia jaj żabie odpada ogon, niezbędny wcześniej do poruszania się pod wodą, a płaz przybiera postać znaną nam ze spacerów nad mokradłami.

Płazów jest coraz mniej

Ze względu na degradację środowiska przez człowieka, osuszanie kolejnych terenów zamieszkiwanych przez żaby, stosowanie chemii w rolnictwie czy coraz większy ruch samochodowy, z roku na rok do godów przystępuje coraz mniej żab.

– Żaby zielone są bardzo pożyteczne w regulowaniu populacji owadów, które są często szkodnikami lasów i upraw polnych – mówi Bogdanowicz. – W skład ich diety wchodzą głównie owady latające – muchówki, błonkówki i ważki, przelatujące nad zbiornikami wodnymi. Same dla wielu zwierząt są wartościowym pokarmem stanowiąc znaczący procent ich diety.

Fot. Zoo Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze