Nowe przepisy zaskoczą niejednego kierowcę. Zmiana sytemu nakładania punktów przez policjantów na kierowcę podczas wykroczeń oraz specjalne wyzwania dla świeżych kierowców to główne zmiany, które wejdą w życie z dniem 4 czerwca 2018 roku.
Dotychczas, gdy kierowca popełnił wykroczenie, policjant nakładał na niego mandat oraz punkty karne sumując je zgodnie z danymi wykroczeniami. Kierowca, który zdobył minimalnie 6, a maksymalnie 24 punkty, miał możliwość przejścia szkolenia raz na 6 miesięcy w celu zmniejszenia ilości punktów o 6. Takie szkolenie kosztowało 300 zł.
Po zmianie przepisów policjant nie będzie mógł nałożyć na kierowcę więcej niż 10 punktów karnych, niezależnie od liczby wykroczeń. Jednak gdy kierowca w swojej karierze nazbiera 24 punkty, zostanie skierowany na specjalistyczne szkolenie. Koszt takiego szkolenia wynosi około 500 zł. Trwa ono 28 godzin w ciągu 4 dni roboczych i nie może upłynąć więcej niż 6 tygodni od wydania zaświadczenia do odbycia kursu. Co więcej, przez następne 5 lat nie można kursu powtórzyć. Jeżeli kierowca uzbiera 24 punkty karne w tym czasie, traci prawo jazdy i musi ponownie udać się na kurs oraz zdać egzamin.
Nowi właściciele praw jazdy, mają obowiązek przyklejenia zielonego listka na przedniej i tylnej szybie przez 8 miesięcy. W tym czasie również obowiązuje ich maksymalna prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym – nawet jeśli ograniczenia są wyższe, 80km/h poza obszarem zabudowanym, 100km/h na drodze ekspresowej i 100km/h na autostradzie. Czekają ich również płatne doszkalające kursy teoretyczne i praktyczne w okresie między czwartym a ósmym miesiącem od zdania egzaminu. Zaświadczenie o odbytym kursie trzeba zanieść do starostwa, inaczej prawo jazdy zostanie cofnięte.
Okres próbny dla nowych kierowców wynosi 2 lata. Jeśli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia, to okres próbny przedłuża się o kolejne 2 lata. W przypadku popełnienia trzech wykroczeń Starosta odbiera prawo jazdy.