Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego zostali konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie endokrynologii i diabetologii, gastroenterologii oraz pielęgniarstwa epidemiologicznego.
Wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski powołał do pełnienia tych funkcji dr hab. n. med. Agatę Bronisz, lek. med. Jarosława Struzika i mgr Katarzynę Sołtys-Bolibrzuch.
Dr hab. n. med. Agata Bronisz, prof. Uniwersytetu opolskiego, jest specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii. Od października 2020 roku w USK pełni funkcję kierownika nowo utworzonego w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych Pododdziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Jako absolwentka kierunku lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1987 r. podjęła pracę w Bydgoszczy, ostatnio w Katedrze Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.
– Organizujemy w Opolu ośrodek akademicki prowadzący działalność dydaktyczną i naukową oraz pełniący funkcję III-stopnia referencyjności w opiece nad dorosłymi pacjentami ze schorzeniami endokrynologicznymi i cukrzycą – wyjaśnia prof. Bronisz. – Obecnie w składzie zespołu pododdziału, oprócz mnie, jest dwóch lekarzy diabetologów i jeden lekarz ze specjalizacją z chorób wewnętrznych, który planuje specjalizować się w endokrynologii. Mamy też dwóch lekarzy rozpoczynających na terenie naszej jednostki (od czerwca i lipca) specjalizację w zakresie diabetologii.
Prof. Agata Bronisz zapowiada, że jako konsultant wojewódzki będzie starała się koordynować opiekę endokrynologiczną na terenie województwa opolskiego.
Lek med. Jarosław Struzik jest od ponad 10 lat ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych USK, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Po ukończeniu studiów w 1989 roku podjął pracę na oddziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, ulokowanym wówczas przy Pl. Kopernika, który w 1996 r. został przeniesiony do nowego szpitala przy al. Witosa, obecnie USK. Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie gastroenterologii dr Struzik jest od 2014 roku.
– Rolą konsultanta jest m.in. opiniowanie tworzenia w regionalnych placówkach medycznych miejsc specjalizacyjnych z zakresu gastroenterologii – wyjaśnia dr Struzik. – Obecnie mamy cztery takie miejsca w województwie. – W USK mamy Pododdział Gastroenterologii w ramach Oddziału Wewnętrznego, prowadzimy też Pracownię Badań Endoskopowych, dzięki czemu możemy zapewnić kompleksową diagnostykę i leczenie w tym zakresie, szczególną naszą rolą w województwie jest wykonywanie zabiegów endoskopowych na drogach żółciowych i trzustce.
Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, jako specjalista ds. epidemiologii, w USK współuczestniczy w opracowywaniu strategii działań szpitala w zakresie profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych. Konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie jest od początku utworzenia tej funkcji w regionie.
– Patrząc z perspektywy kraju, w województwie opolskim jesteśmy dobrze w tym obszarze zorganizowani, w każdym szpitalu w regionie są zatrudnieni specjaliści z tego zakresu. Wiele z koleżanek ma równie długi, jak ja, staż pracy i doświadczenie – mówi Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, która pracuje jako pielęgniarka od ponad 30 lat (najpierw na Oddziale Chirurgii Ogólnej, a od 2000 r. jako pielęgniarka epidemiologiczna). W szpitalu przy al. Witosa pracuje od 1997 roku.
Akty powołania na funkcje konsultantów wręczyli pracownikom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i wicewojewoda Teresa Barańska.
– Serdecznie państwu gratuluję i wierzę, że państwa wiedza oraz kompetencje, przysłużą się ochronie zdrowia mieszkańców regionu – mówił wojewoda Kłosowski podczas wręczania aktów powołania.