Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu realizuje program leczenia biologicznego pokrzywki przewlekłej, z którego korzystają pacjenci z całego kraju. Pod opieką naszych alergologów jest około stu osób z tą dolegliwością.
Ośrodek alergologii kierowany przez dr. hab. n. med. Zenona Brzozę jest jednym z siedmiu w Polsce należących do światowej specjalistycznej sieci UCARE. Podczas organizowanej w trybie hybrydowym międzynarodowej konferencji naukowej sieci UCARE w Hiroszimie opolski ośrodek – jako nowy w sieci – zaprezentował swoją działalność w filmie wideo, a jego kierownik współprzewodniczył sesji poświęconej problematycznym przypadkom pacjentów z pokrzywką.
Ta choroba jest trudna do zdiagnozowania i praktycznie każdy jest na nią narażony, bo zapada na nią około 30 proc. ludzi. Objawia się bąblami obrzękowymi, podobnymi do tych po oparzeniu pokrzywą. U około połowy chorych pokrzywce może towarzyszyć tzw. obrzęk naczynioruchowy, np. ust, powiek, rąk, stóp, niekiedy narządów płciowych. Niekiedy obrzęk w okolicy gardła lub krtani może utrudniać oddychanie, a nawet grozić śmiercią – opuchlizna jest tak duża, że dochodzi do zamknięcia krtani i duszenia się chorego.
– Nasza obecność w sieci UCARE umożliwia nam udział w działaniach naukowo-badawczych na światowym poziomie oraz w opracowywaniu i skutecznym wdrażaniu nowoczesnych standardów opieki nad pacjentami z pokrzywką i obrzękiem naczynioruchowym – wyjaśnia dr hab. n. med. Zenon Brzoza, prof. UO, kierujący Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i Alergologii w USK i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Alergologii Wydziału Lekarskiego UO.
Do opolskiego zespołu należą lekarze: Katarzyna Kapeluszna (specjalista chorób wewnętrznych, alergolog), Liwia Starczewska-Dymek (pediatra, pulmonolog dziecięcy, alergolog), Łukasz Moos (specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z alergologii) i Wojciech Żurek (rezydent, w trakcie specjalizacji z alergologii).
Opolscy lekarze są m.in. współautorami zbiorowej pracy naukowej (we współpracy z zespołem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), poświęconej jakości życia pacjentów z przewlekłą pokrzywką spontaniczną, opublikowanej w ub.r. w Journal of Clinical Medicine.
– Udowodniliśmy w niej, że pacjenci z przewlekłą pokrzywką spontaniczną mają w niektórych aspektach gorszą jakość życia niż pacjenci z cukrzycą typu pierwszego – wyjaśnia dr Łukasz Moos.
Na UO działa też, kierowane przez dr. Moosa, Studenckie Koło Naukowe „Alergos”, w ramach którego studenci Wydziału Lekarskiego prowadzą prace badawcze m.in. na temat pokrzywki.