Od 8 stycznia weszła rewolucyjna zmiana, związana z wystawianiem skierowań do specjalistów oraz szpitali. Lekarze POZ wypisują je teraz tylko w formie elektronicznej, a każde takie skierowanie zostanie odnotowane w systemie.

Zdrowie.  Do specjalisty już tylko z e-skierowaniem. Odpowiadamy tutaj na pytania naszych czytelników

fot.shutterstock

– E-skierowanie to cyfrowa usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie, od momentu wystawienia skierowania, do jego realizacji – wyjaśnia Barbara Pawlos, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu. – Wystawia się je analogicznie, jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie, lub za pomocą płatnej aplikacji, a potem podpisuje cyfrowo.

Pacjent otrzymuje SMS-a z 4-cyfrowym kodem, albo e-maila. Co osobami, które nie mają telefonu komórkowego, ani adresu mailowego? Dotyczy to często seniorów, zwłaszcza w wieku 70 plus.

– Pacjent na życzenie otrzymuje wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu – wyjaśnia rzeczniczka opolskiego NFZ.

Skierowanie w formie elektronicznej obowiązuje nie tylko do specjalisty, ale także na badanie echokardiograficzne płodu, endoskopowe przewodu pokarmowego, rezonans magnetyczny, czy tomografię komputerową.

E-skierowania sprawią, że nie będzie już można zapisać się w kilku kolejkach jednocześnie do specjalisty, bo system to natychmiast wykryje.

– To wpłynie na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na zabiegi – podkreśla Barbara Pawlos.

Znika też problem dostarczania oryginalnego skierowania w ciągu czternastu dni od daty wystawienia. Nie trzeba też specjalnie przychodzić do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty. Wystarczy skontaktować się telefonicznie z lekarzem, a e-skierowanie można otrzymać w formie SMS-a z 4-cyfrowym kodem, emaila z PDF-m, albo dostać wydruk informacyjny e-skierowania.

Skierowania papierowe jednak całkowicie nie znikną. Pozostaną w przypadku leczenia w uzdrowisku, sanatorium oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Także skierowanie do szpitala psychiatrycznego pozostanie w formie papierowej.

 Najczęściej zadawane pytania Opowiecie.info, na które odpowiada naszym czytelnikom Barbara Pawlos.

– Czy wraz z elektronicznym skierowaniem to lekarz wybierze nam specjalistę?

– Nic podobnego, tak, jak do tej pory, to pacjent dokonuje wyboru placówki i konkretnego lekarza. Nikt mu niczego nie narzuca, oprócz tego, że rejestruje się u jednego lekarza, a nie kilku jednocześnie.

– Jak otrzymać e-skierowanie w postaci sms-a, lub e-maila?

Trzeba zalogować się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, wejść na „Ustawienia” i wpisać swój numer telefonu lub adres e-mailowy.

Szczegółowa informacja, jak się zalogować na Internetowym Koncie Pacjenta, znajduje się na portalu pacjent.gov.pl. Bardzo wiele osób starszych może mieć z tym trudności, będą więc zdane na pomoc dzieci lub wnuków.

– Czy do tych specjalistów, do których obecnie chodziło się bez skierowania, będzie potrzebne w formie elektronicznej?

– Nadal pacjent nie potrzebuje skierowania w żadnej formie do:  psychiatry, ginekologa, położnej, onkologa, wenerologa i dentysty.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.