Dotychczas w punkcie szczepień w opolskim USK podano blisko 75 tysięcy szczepionek przeciwko Covid-19. W szczytowym momencie, latem 2021 roku, każdego dnia zgłaszało się na szczepienia po 500-600 osób, obecnie – po kilkaset tygodniowo.  

Szczyt piątej fali wywołanej przez wariant Omikron powoli mija, ale wciąż notujemy każdego dnia ponad 20 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem dziennie, a z powodu Covid-19 umiera ponad trzystu Polaków.

Dzisiaj na Opolszczyźnie odnotowano 491 przypadków zakażeń, walkę z Covid-19 przegrało też 7 Opolan. Nadal też najlepszym zabezpieczeniem przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią są szczepienia. Z myślą o tym, żeby Opolanom maksymalnie to ułatwić, punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie dodatkowo pracował jutro oraz w kolejną sobotę, 26 lutego, w godzinach 9-14. Z tych szczepień mogą skorzystać osoby od 16 roku. życia.

Do wyboru są szczepionki firm Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson. Jako dawki przypominające podawane są szczepionki Pfizer lub Moderna. Szczepienie młodszych dzieci w wieku 5-11 lat jest prowadzone w gabinecie pediatrycznym USK w środy w godzinach 8-15.

Pozostali nastolatkowie i dorośli mogą korzystać ze szczepień w USK w dni powszednie: w poniedziałki, wtorki, środy, piątki, w godzinach od 8.00 do 15.00, a w czwartki od 8.00 do 18.00. Rejestracja codziennie godzinach 8.00 – 14.00 pod nr tel. 77 45 20 511 lub 665 995 992.

Od najbliższego poniedziałku, w godz. 7.00-18.00, wymazy pod kątem Covid-19 będą wykonywane w nowym punkcie w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej USK, na poziomie 0.

Testy będą darmowe dla pacjentów przed przyjęciem do USK w trybie planowym (z wyłączeniem pacjentów Oddziału Okulistyki) oraz dla osób, które chcą skorzystać z finansowanych przez NFZ testów antygenowych, w przypadku podejrzenia zakażenia. Natomiast zapłacić będę musieli ci, którzy zgłaszają się na testy w celu okazania ich wyników np. w związku z podróżą zagraniczną lub chcą wykonać je prywatnie.

Żeby rozdzielić poszczególne kategorie chętnych, od godz. 7.00 będą testowani pacjenci przyjmowani do szpitala w trybie planowym, natomiast od godz. 9.00 osoby korzystające z badań finansowanych przez NFZ. Natomiast popołudniami, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu i godziny, punkt będzie dostępny dla korzystających z badań komercyjnych.

Co ważne, wymazy dla pacjentów oddziału okulistycznego nadal będą prowadzone w Punkcie Przyjęć Planowych, od godz. 6.30. W tym samym punkcie będą też testowani pacjenci, którzy zgłoszą się do przyjęcia na oddziały USK w niedziele i święta.

Natomiast pacjenci przyjmowani na Szpitalny Oddział Ratunkowy zostaną poddani testom bezpośrednio na tym oddziale.

Z obowiązkowego wykonania wymazów mogą być zwolnieni pacjenci, którzy przechorowali Covid-19 (do 3 miesięcy wstecz), mają to udokumentowane, np. w karcie wypisu ze szpitala czy informacji w Krajowym Rejestrze Medycznym Covid i – co ważne – nie mają objawów zakażenia SARS-CoV2.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.