Zapraszamy do udziału w I Opolskim EtnoFestiwalu organizowanym w tym roku na Zamku Książęcym Niemodlin. Twórcy ludowi zaprezentują się tam w poniedziałek (15 sierpnia). Będzie kolorowo, wzorzyście i ciekawie.
Na tej głośnej i oczekiwanej od dawna imprezie będzie można zobaczyć Zamek w Niemodlinie
w zupełnie innej odsłonie. W swoich gościnnych podwojach zaprezentuje opolskie tradycje wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Będzie to zarazem zamkowe święto ziół (tego dnia obchodzimy święto Matki Boskiej Zielnej), festiwal tradycji i uroczyste obchody 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wszystko to zaprezentuje w pełnej krasie potencjał dziedzictwa, jaki posiada Śląsk Opolski i potencjał Zamku w Niemodlinie do organizowania tego typu wydarzeń.
Dlaczego EtnoFestiwal jest tak ważny?
Dzięki festiwalowi możemy się pochwalić naszym lokalnym dziedzictwem niematerialnym! Województwo opolskie jest w awangardzie. Nasz region ma najwięcej w kraju – bo aż 11 – tradycji wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także wpis dywanów kwietnych na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Co wspólnego z dziedzictwem niematerialnym ma historyczny zamek książąt niemodlińskich?
Bardzo wiele. Przede wszystkim Joanna Kardasińska, Prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 od kilku lat w święto Matki Boskiej Zielnej organizuje Zamkowe Święto Ziół. Tradycje zielarskie i ziołolecznicze w Niemodlinie zaowocowały przygotowaniem wniosku wpisu zielarstwa i ziołolecznicztwa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Praca ta zostanie zaprezentowana 15 sierpnia podczas Etnofestiwalu.
Jak mówi Joanna Kardasińska, Prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin:
Tradycje zielarskie, ziołolecznicze związane są z krainą Borów Niemodlińskich położonego w jej otulinie Zamku Niemodlin jak i okolicznych miejscowości – historycznie należących do dóbr zamkowych.
Zamek w Niemodlinie jest jednym z ważniejszych zabytków na mapie dziedzictwa materialnego województwa opolskiego. Od kilku lat właściciele starają się o wpis obiektu na prezydencką listę Pomników Historii. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał m.in. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Co przygotowano w programie wydarzenia?
- lokalne tradycje, pokazy opolskiego niematerialnego dziedzictwa
- warsztaty: zielarskie – bukiety matki Boskiej, wikliniarskie, archeologiczne, ceramiczne, kroszonkarstwa, malowania wzoru opolskiego, skubanie pierza, decoupage, w drewnie,
- zwiedzanie Zamku z przewodnikiem, wystawa instalacji roślinnych)
- lokalni wystawcy: sery kozie, krowie, miody, nalewki, piwa regionalne, zioła, kwiaty, chleby, przetwory, zioła i rośliny ozdobne
- rękodzieło: opolska porcelana, ceramika, snycerka, kroszonka, pisanka, hatf,
- zwiedzanie Zamku z przewodnikiem , wystawa instalacji roślinnych
- kuchnia regionalna: dziczyzna, karp niemodliński- w różnych smakowitych odsłonach
- degustacje kulinarne – karp niemodlińskie w roli głównej,
- przejażdżki dorożką, lody rzemieślnicze, wielka kolorowanka
- koncerty ( Julia Doszna, Antoni Pilch, Michał Blechinger)
- Msza odpustowa, koncert organowy w Kościele Parafialnym
- wspólne układanie dywanu kwiatowego z listy UNESCO
- pokaz mappingowy na elewacji Zamku Niemodlin
Szczegóły wydarzenia na zamieszczonym plakacie, serdecznie zapraszamy.
Portal Opowiecie.info objął wydarzenie patronatem medialnym.