Świąteczne konkursy, pastorałki, lokalne wyroby i ozdoby bożonarodzeniowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników 10. już edycji Jarmarku ,,W Stronę Świąt”. Tradycyjnie odbył się on na placu przed restauracją ,,Śtantin” w Starych Siołkowicach, tym razem w sobotę (17 grudnia) o godz. 16:00.

Przy 15. stoiskach można było nabyć swojskie wyroby m.in. wędzone wędliny, pasztety sery, świąteczne słodkości, a także grzane wino. Na zmarzniętych gości czekała darmowa herbata i pyszna zupa.  Nie mogło zabraknąć również bożonarodzeniowych ozdób, wykonanych własnoręcznie przez lokalnych wystawców. 

Dwa lata temu odeszliśmy od festiwalowej formy jarmarku, gdzie na scenie występowali muzyczni artyści. Teraz skupiamy się bardziej na integracji mieszkańców naszej wioski i promocji lokalnych twórców – zaznaczyła Anna Nawrot, prezeska Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice. – Dzisiaj również mamy przygotowane własne stoisko z rękodziełem i produktami domowej roboty.

Podczas trwania Jarmarku, wyłoniono zwycięzców biorących udział w trzech konkursach: ,,Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”, gdzie dzieci wykonywały świąteczne dekoracje z naturalnych materiałów np. słomy, wikliny, patyków czy trawy; konkurs dla dorosłych  – ,,Dekoracja świąteczna” oraz konkurs kulinarny ,,U nas po świętach nic się nie zmarnuje” , czyli jak pomysłowo przetworzyć poświąteczne potrawy, aby stworzyć nowe smakowite dania.

– Jarmark stał się kultowym wydarzeniem w kalendarzu siołkowickich imprez – mówił Artur Wilpert, prowadzący Jarmark ,,W Stronę Świąt” – Zadbaliśmy o to, żeby miał on wymiar lokalny, bo zaprosiliśmy tutaj głównie okolicznych wystawców. Przy stoiskach można kupić wszystko to, co mieszkańcy Starych Siołkowic wykonali z dobrego serca i pasji. Organizowanie takich spotkań jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Możemy wtedy pobyć razem, spędzić wspólnie czas i poczuć bożonarodzeniową atmosferę. Do jarmarku przygotowywaliśmy się od dwóch miesięcy, ale dzisiaj widać efekty naszej pracy. 

Podczas trwania imprezy, szczególnie zadbano o najmłodszych. Czekały na nich zabawy taneczne i inne świąteczne niespodzianki. Ponadto dla fanów piłki nożnej przygotowano plenerową strefę kibica, gdzie można było na bieżąco śledzić wynik meczu Chorwacja-Maroko, w którym drużyny walczyły o 3. miejsce Mistrzostw Świata 2022. 

Godzina 20:00 stała się momentem wyczekiwanym przez wszystkich uczestników jarmarku. To właśnie wtedy, po raz pierwszy w tym roku, rozświetlono siołkowicką choinkę. Wydarzenie to uczczono także fajerwerkami. Dodatkowo świątecznego klimatu nadały imprezie puszczane z głośników pastorałki.

W organizację Jarmarku ,,W Stronę Świąt” zaangażowali się m.in.: członkowie Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice, rada sołecka Starych Siołkowic, gmina Popielów, restauracja ,,Śtantin” w Starych Siołkowicach oraz mieszkańcy miejscowości.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.