Najserdeczniejsze życzenia mężczyznom składa redakcja Opowiecie.info. 10 marca wypada bowiem ich święto zwane Dniem Mężczyzn, Międzynarodowym Dniem Mężczyzn lub Światowym Dniem Mężczyzn.
Tradycja wywodzi się z Trynidadu i Tobago. Podobno czynnikiem, który do tego doprowadził, był odbywający się tego dnia, w 1999 roku, mecz reprezentacji wspomnianego kraju, który zjednoczył skonfliktowanych ze sobą mieszkańców. Jak można się domyślić – mecz oglądali głównie mężczyźni.
Zwyczaj ten nie jest więc długoletni, a na pewno nie tak długoletni jak Dzień Kobiet. Dlaczego jednak święto związane z dniem 19 listopada obchodzone jest 10 marca? Ponieważ tak zaproponowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc w ten sposób promować pozytywne męskie wzorce i wartości.
Dzień Mężczyzn to także okazja do promowania dobrych nawyków zdrowotnych i popularyzowania wśród panów profilaktyki. To między innymi samobadanie jąder raz w miesiącu oraz coroczne morfologia, OB, pomiar stężenia glukozy we krwi, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, wizyta u internisty, przegląd stomatologiczny, a także badanie prostaty per rectum.
Zachęcamy Panów do zainstalowania #mojeIKP i zadbania o zdrowie. Dzięki aplikacji w wygodny sposób można zarządzać sprawami zdrowia, poprawić kondycję dzięki planom treningowym oraz skorzystać z porad dietetycznych: https://t.co/0gKQ9YPlq8@kikosicki_pawe @MZ_GOV_PL @NFZ_GOV_PL pic.twitter.com/MGTstxdo0e
— Centrum e-Zdrowia (@CentrumeZdrowia) March 10, 2023
W Polsce proponowano również 4 kwietnia, który był świętem panów w czasach Polskiej Republiki Ludowej. Według niektórych źródeł Dzień Mężczyzn był obchodzony w naszym kraju również 3 listopada. Ostatecznie jednak przyjął się 10 marca, a więc dwa dni po Dniu Kobiet.
Istnieje jeszcze jedno, podobne święto, czyli wypadający 30 września Dzień Chłopaka. Umownie jednak jest to święto przeznaczone raczej dla dzieci i nastolatków, a nie dla dojrzałych mężczyzn. Niektórym nie przeszkadza jednak świętowanie dwa razy w roku…