„STOP Samobójstwom – Życie ma sens” – to hasło tegorocznej akcji związanej z szerzeniem świadomości w zakresie zdrowia psychicznego. Przez cały miesiąc, od 10 września do 10 października, w Opolu odbywać się będzie „Miesiąc Zdrowia Psychicznego”, a wraz z nim szereg różnorodnych inicjatyw propagujących ważność tej kampanii.
Warszawska fundacja „Terapia To NIE WSTYD” zachęca, by jak najwięcej miast w Polsce szerzyło świadomość społeczną w zakresie zdrowia psychicznego. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „STOP Samobójstwom – Życie ma sens”. Data rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie 10 września obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Jednym z ważniejszych znaków rozpoznawczych kampanii jest Terapiobus. Jest nim mobilny gabinet terapeutyczny, który od 10 września będzie stał przy Centrum Zdrowia Psychicznego znajdującego się w Specjalistycznym szpitalu im. św. Jadwigi przy ul. Wodociągowej 4 w Opolu. Dzięki temu każdy będzie miał możliwość, by skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów z Centrum Zdrowia Psychicznego. Dla wielu osób może to być pierwsza okazja w życiu, by zgłosić się po profesjonalną pomoc w zakresie zdrowia psychicznego.
Tego dnia na opolskim rynku będzie można posłuchać wykładów dotyczących zdrowia psychicznego, a animatorzy poprowadzą zajęcia dla dzieci w wydzielonych sektorach. Dodatkowo przez cały miesiąc w „Czas na Opole” będą publikowane wywiadami z osobami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, a w weekend przy placu Solaris Opole w Terapiobusie porad zdrowotnych udzielą specjaliści z Fundacji Qusisana.
Ponadto w Wojewódzkiej Bibliotece publicznej, od 10 września do 10 października, będzie można zobaczyć wystawę prac wykonanych przez pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jadwigi w Opolu pn. „Terapeutyczna Moc Kolorów”.
Tak przedstawia się program wydarzeń 10 września na rynku w Opolu:
10:00-10:10 – Otwarcie przez Prezydenta Miasta Opole oraz odczytanie listu Fundacji
10:10-10:40 – Wystąpienie kierownika Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego Centrum Zdrowia psychicznego Pani Marii Jeleń – Rola profilaktyki zdrowia psychicznego w życiu każdego
z nas. Odejście od stereotypów i odwaga do proszenia o pomoc
10:00-11:00 – Fundacja Grino – joga dla dzieci: czym jest joga?, jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
11:00-12:00 – Bawidełka – z miłości do zabawy. Warsztaty kreatywne o emocjach „Kolorowy Potwór”, obowiązują zapisy – max: 15 osób
12:00-13:00 – Polski Czerwony Krzyż Opole. Dogoterapia
13:00-14:00 – Opolska Akademia Capoeiry – Pokaz Capoeiry
12.00-14.00 – Bawidełka – z miłości do zabawy. Zaplatanie warkoczyków, robienie tatuaży
12.00-14.00 – Centrum Aktywizacji Społecznej oraz fundacja „Spinacz. Czytanie bajek na leżakach przez przedstawicieli instytucji
12:30-13:00 – Psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego. Wykład o świadomym rodzicielstwie w przerwie czytania bajek.
14.00-15.00 – Bawidełka – z miłości do zabawy. Warsztaty kreatywne o stresie „Wygnieć stres – robienie własnego slima” obowiązują zapisy – max: 15 osób
15.00-16.00 – Judo „Mizuka ”. Pokaz + tor przeszkód
16.00-17.00 – Centrum Aktywizacji Społecznej oraz fundacja „Spinacz. Zumba dla dzieci
17.00-18.00 – Family Groove – Espar 50+
10:00- 18:00 – Przez cały dzień będzie stacjonował Terapiobus. Będą w nim przyjmować terapeuci z Centrum Zdrowia Psychicznego
10:00- 18:00 – Przez cały dzień będzie można nauczyć się zasad pierwszej pomocy przy udziale wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych oraz Polskiego Czerwonego Krzyża
10:00- 18:00 – Fundacja „Spinacz”: animacje, malowanie twarzy, wielkie bańki
„Miesiąc Zdrowia Psychicznego” zakończy się 10 października, kiedy to z kolei obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji czekają tematyczne wydarzenia, min: konferencja metodyczna pt. „O poMOCy dla zdrowia psychicznego”, warsztaty i atrakcje sportowe dla dzieci w Toyota Park czy specjalistyczne seanse filmowe w kinie Helios i Meduza. Zabawa, w której będą mogli wziąć udział mieszkańcy Opola w każdym wieku, oficjalnie zwieńczy „Miesiąc Zdrowia Psychicznego”. Uczestnicy zabawy, korzystając z bezprzewodowych słuchawek, o zatańczą w rytm muzyki puszczanej przez DJ’a tzw. Silent Disco.
Organizatorami „Miesiąca Zdrowia Psychicznego” są: Miasto Opole, Centrum Zdrowia Psychicznego oraz warszawska fundacja „Terapia To NIE WSTYD”. Partnerzy wydarzenia to: fundacja „Spinacz”, Kino Helios Opole, Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Lalki i Aktora, Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Kino Meduza i Toyota Park.
Ochrona zdrowia psychicznego jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie zdrowy umysł pozwala człowiekowi realizować swój potencjał, czynnie uczestniczyć w życiu społecznym czy radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i obowiązkami. Od stanu naszej psychiki zależą nie tylko jakość naszego życia, ale i całej społeczności, w której funkcjonujemy. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotyczyć każdego, jednak coraz większą grupą osób, które się z nim mierzą, są dzieci i młodzież.
Z raportu „Młode Głowy”, przeprowadzonego przez fundację Unaweza z Warszawy, którym wzięło udział 184 447 osób z całej Polski wynika, że aż 29,3% uczniów uczestniczących w badaniu podejrzewa u siebie depresję. Co więcej, 4 na 10 uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej, co dziesiąty targnął się na swoje życie, a prawie co piąty planował samobójstwo. Autorzy badania zaznaczają, że takie wyniki można uzasadnić brakiem motywacji do działania, nieprzygotowaniem do samodzielności, niską samooceną i brakiem wiary w siebie.
Kryzys psychiczny często rozwija się latami, odbierając nam radość i sens życia. Dlatego bardzo ważna jest edukacja i profilaktyka z zakresu zdrowia psychicznego. Kiedy widzimy, że ktoś z naszego otoczenia przechodzi kryzys, starajmy się okazać mu wsparcie, otoczyć opieką, nie oceniać, lecz zachęcić do rozmowy. A co najważniejsze – wskazać miejsce specjalistycznej opieki psychologicznej i psychiatrycznej.